Kampania Movember w trosce o zdrowie mężczyzn

Kampania Movember w trosce o zdrowie mężczyzn

Nazwa kampanii powstała z połączenia dwóch angielskich słów: moustache, czyli „wąsy”, oraz November – czyli „listopad”. To właśnie ten miesiąc wybrano, by zwrócić uwagę mężczyzn na konieczność wykonywania badań w trosce o swoje zdrowie. Na symbol kampanii wybrano wąsy.

Pomysł kampanii społecznej jest prosty: panowie w listopadzie zapuszczają wąsy (naturalnie ci, którzy ich jeszcze nie mają), by skierować uwagę otoczenia na sprawy dotyczące zdrowia mężczyzn. Odpowiedzią kampanii są informacje o stanie zdrowia Polaków i o tym, jak powinni o nie dbać. Kampania ukierunkowana jest przede wszystkim na profilaktykę nowotworową, w tym raka jądra oraz prostaty.

Nowotwory u mężczyzn

Co roku w Polsce na nowotwór jądra choruje ponad 1500 mężczyzn, a można go wyleczyć niemal w 100 proc. przypadków – trzeba jednak odpowiednio wcześnie go wykryć. Natomiast na nowotwór prostaty zapada aż 15 tys. Polaków rocznie. Jest on najpowszechniejszym nowotworem wśród mężczyzn w naszym kraju. Co najgorsze, diagnozuje się go u coraz młodszych panów. A podobnie jak rak jądra jest również wyleczalny, o ile zostanie wykryty we wczesnej fazie.

Jeżeli profilaktyka chorób nowotworowych u mężczyzn znacznie się nie poprawi, prognozuje się, że na raka prostaty zachoruje 30 proc. Polaków po 50. roku życia i aż 80 proc. po osiemdziesiątce. Nowotwór prostaty jest czwartym w kolejności pod względem śmiertelności mężczyzn na świecie.

Jak samodzielnie wykonać badanie jąder?

Samobadanie należy wykonywać regularnie, ponieważ łatwiej wtedy wcześnie wykryć wszelkie niepokojące zmiany, czyli wypukłości, zmiany koloru skóry czy występujące na niej zgrubienia. Najlepiej przeprowadzać je po gorącym prysznicu lub kąpieli, kiedy mięśnie moszny są rozluźnione. Należy ująć najpierw jedno, potem drugie jądro w obie dłonie i po kolei, delikatnie każde obracając, sprawdzać, czy ma idealnie gładką powierzchnię. Jeżeli pod palcami wyczuwalne jest jakiekolwiek zgrubienie lub guz, trzeba natychmiast udać się do lekarza. To, że jedno jądro jest nieco mniejsze niż drugie, jest naturalne i nie powinno budzić niepokoju.

W CM WUM wykonujemy bezpłatnie badania, wchodzące w skład pakietu Profilaktyka 40+. Są wśród nich:

– morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
– stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
– stężenie glukozy we krwi,
– AlAT, AspAT, GGTP,
– poziom kreatyniny we krwi,
– badanie ogólne moczu,
– poziom kwasu moczowego we krwi,
– krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT),
– PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
– pomiar ciśnienia tętniczego,
– pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
– ocena miarowości rytmu serca.

Więcej informacji: (kliknij tutaj)

W CM WUM wykonujemy również badanie rezonansu magnetycznego w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Istnieje też możliwość umówienia się na wizytę komercyjną.

Rezonans magnetyczny jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym, które jest wykorzystywane w diagnostyce:

– zmian o charakterze guzów w obrębie narządów,
– diagnostyce nowotworowej.

Więcej informacji: (kliknij tutaj)

Mężczyzn zapraszamy także na badania USG u jednego z najlepszych diagnostów, prof. dr n. med. Wiesława Jakubowskiego, i jego zespołu. Szybkie terminy, szeroki zakres badań, wśród nich:

– USG jamy brzusznej,
– USG pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, nerki.

Badania prowadzone są z wykorzystaniem najnowocześniejszego, ultraczułego aparatu, zapewniającego wysoką jakość obrazowania we wszystkich trybach. Oprogramowanie aparatu umożliwia szczegółowe obrazowanie nawet drobnych obiektów (w niewielkim stopniu różniących się echogenicznością od otaczających je tkanek).

Więcej informacji: (kliknij tutaj)

W CM WUM oferujemy wizyty u urologa oraz konsultacje u lekarza rodzinnego.

Wszystkich panów zapraszamy na badania nie tylko w listopadzie. Rejestrację prowadzimy na naszej stronie internetowej: (rejestracja on-line kliknij w ten link) oraz pod numerem telefonu 22 255 77 77.

Udostępnij