Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem. W jego trakcie powstaje seria obrazów przedstawiających badany narząd w wielu płaszczyznach. RM pozwala na uzyskiwanie dowolnych obrazów przekrojów ciała bez udziału promieniowania jonizującego. Zastosowane podczas badania pole magnetyczne jest w pełni bezpieczne i nie wpływa na stan zdrowia badanego.

Metoda RM stosowana jest w medycynie do wykrywania patologii w obrębie mózgu oraz rdzenia kręgowego, stawów, zmian chorobowych w tkankach miękkich, a także w chorobach o charakterze guzów innych narządów. Pozwala na wykrycie zmian nowotworowych w bardzo wstępnym stadium.

Wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa pozwala skrócić ścieżkę diagnostyczną i szybko znaleźć przyczynę bólu lub odczuwanego dyskomfortu. Podobnie jak w przypadku chorób natury neurologicznej warto rozważyć badanie profilaktyczne. W przypadku urazów, zwyrodnień czy stanów zapalnych stawów i kości wykonanie RM pomaga lekarzowi podjąć decyzję i wdrożyć optymalny sposób leczenia i rehabilitacji. Jeżeli pacjent cierpi na dolegliwości obejmujące układ krwionośny, dzięki badaniu możliwe jest postawienie diagnozy w razie wystąpienia np. tętniaków czy wad serca.

Jak wygląda badanie?

Badanie zwykle trwa od 20 do 60 minut. Pacjent znajduje się w jego trakcie w ciasnej komorze, dochodzą też do niego trzaski i dźwięki. Często istnieje konieczność dożylnego podania środka kontrastującego, dlatego też przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na gadolinowe środki kontrastujące.

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Podczas badania wykorzystywane jest silne pole magnetyczne, dlatego badaniu nie mogą się poddawać osoby, w których ciele znajdują się metalowe przedmioty takie jak:

– części metalowe, założone w trakcie wcześniejszych operacji,
– zaciski naczyniowe,
– różnego rodzaju stymulatory, w tym kardiostymulatory, których praca, jeżeli są włączone, może być poważnie zaburzona,
– implanty ślimakowe.

Innymi przeciwwskazaniami są:

– klaustrofobia,
– choroby uniemożliwiające współpracę pacjenta (zaburzenia i choroby psychiczne),
– tatuaże i makijaż permanentny,
– jaskra,
– ciąża, zwłaszcza pierwszy jej trymestr.

Nasza placówka wykonuje badania rezonansu magnetycznego w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zapraszamy też do zapoznania się z proponowaną przez nas ofertą badań komercyjnych.

Rejestrację prowadzimy zarówno na naszej stronie internetowej: (rejestracja on-line kliknij w ten link), jak i telefonicznie 22 255 77 77

Udostępnij