Profilaktyka antynowotworowa

Profilaktyka antynowotworowa

Co dziesiąta Polka nigdy nie robiła badań cytologicznych. Duża część nie miała ginekologicznego badania ultrasonograficznego. Konsekwencją braku badań jest wysoka śmiertelność Polek związana z chorobami nowotworowymi.

Każdego roku rak trzonu macicy, rak jajnika, rak szyjki macicy zabija blisko 5 tysięcy kobiet. – Teoretycznie o tym wiemy, ale w praktyce wypieramy problem. Wierzymy, że choroba dotyczy innych – mówi lekarz ginekolog Aleksandra Gałązka-Gajko.

Blisko 3 miliony Polek chodzi do ginekologa rzadziej niż raz w roku. Niestety, są również kobiety, które tego specjalisty nie odwiedzają wcale, ponieważ nie widzą takiej potrzeby. Mimo, że w krajach Unii Europejskiej umieralność spowodowana rakiem piersi jest coraz niższa, w Polsce wciąż rośnie. Rocznie wykrywanych jest blisko 20 tysięcy przypadków, wiele zbyt późno, by uratować życie. Na raka piersi umiera każdego roku 6 tysięcy kobiet. Badanie piersi może zostać wykonane przez lekarza ginekologa w trakcie wizyty, ważne jest też systematyczne przeprowadzanie  mammografii, a także w niektórych przypadkach USG.

Kolejnym nowotworem jest rak szyjki macicy. Średni czas rozwoju choroby wynosi kilka lat, jeżeli zostanie wykryty w początkowym stadium jest uleczalny. Stąd systematyczne prowadzenie badań profilaktycznych ma ogromne znaczenie, w tym przypadku są to badania cytologiczne. Do zakażenia brodawczakiem ludzkim ( HPV ), który odpowiada za rozwój choroby, może dojść przez kontakt ze skórą osoby zarażonej oraz drogą płciową. Metodą profilaktyki są również szczepienia przeciw wirusowi HPV u osób, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia. Zmniejszają one zarażenie wirusem o ponad 70 procent.

Każdego roku ponad 3 tysiące kobiet choruje na nowotwór jajników. Najczęściej są to kobiety po 50. roku życia, ale choroby dotyka również młodsze panie. Wśród czynników ryzyka wymienia się:

  • obciążenia genetyczne,
  • występująca endometrioza,
  • późna menopauza,
  • bezpłodność.

Mamy też dobre przykłady. – W gabinetach pojawiają się mamy, które przychodzą z nastoletnimi córkami, ponieważ chcą, by dziewczynka poznała lekarza ginekologa i oswoiła się z sytuacją, być może dla niej trudną, czy zwyczajnie wstydliwą – mówi Aleksandra Gałązka-Gajko. – Jeżeli nastolatka nie prowadzi życia seksualnego, nie zgłasza dolegliwości, badanie ginekologiczne nie jest wtedy konieczne, wystarczy rozmowa – dodaje. 

A trzeba pamiętać, że kobiety narażone są również na ryzyko zachorowania na inne nowotwory, na przykład jelita grubego, płuca czy mózgu. Pamiętajmy o profilaktyce, badajmy się, może to uratować nam życie.

W CM WUM wykonujemy następujące badania profilaktyczne:

Zapraszamy również do udziału w bezpłatnym programie profilaktycznym dotyczącym wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi, więcej informacji kliknij tutaj

W ramach programu Profilaktyka 40+ bezpłatnie wykonać można pakiet badań kontrolnych, więcej informacji kliknij tutaj

Udostępnij