Zaszczepiony w Centrum Medycznym WUM = zabezpieczony

Zaszczepiony w Centrum Medycznym WUM = zabezpieczony

Słyszałeś, że są w natarciu i zagrażają nam nie tylko na Mazurach? To prawda – kleszcz czyha na Ciebie nawet w trakcie lunchu w klimatycznym bistro nad Wisłą. Szacuje się, że co szósty pajęczak może być zakażony wirusem KZM i niestety wystarczy zaledwie kilka minut, żeby doszło do zakażenia. Na szczęście mamy „kamizelkę ratunkową”, czyli szczepienie ochronne…

Czym jest KZM?

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to choroba ośrodkowego układu nerwowego, wywoływana przez wirus KZM, objawiająca się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, zapaleniem mózgu, lub jednym i drugim. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) KZM prowadzi do trwałych następstw neurologicznych u 35-58 proc. pacjentów, a u 1-4  proc. z KZM „spotkanie z kleszczem” kończy się zgonem.

I chociaż w świadomości społecznej KZM postrzegane jest jako „choroba leśników”, to zachorować może każdy. Jeśli jesteśmy narażeni na ukłucie przez kleszcza, to zagraża nam też wirus KZM. Ryzyko zakażenia wirusem KZM wzrasta za każdym razem, kiedy wybieramy się na spacer z psem, poranny jogging czy przejażdżkę rowerem.

O tym, że KZM to problem epidemiologiczny świadczą statystyki – ze względu na ocieplenie klimatu ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby odnotowanych przypadków zakażeń wirusem KZM w krajach europejskich.

W odróżnieniu od boreliozy KZM to choroba, na którą nie ma leku, ale jest szczepienie ochronne, do którego namawiamy Cię z kilku powodów.

Po pierwsze: wirus KZM jest przebiegły

To prawda – nawet szybkie usunięcie kleszcza może nie ochronić nas przed chorobą. Wirus KZM, w odróżnieniu od bakterii wywołujących boreliozę przebywających w jelicie środkowym kleszcza, znajduje się w ślinie pajęczaka i już po kilku minutach wnika do organizmu człowieka.

Po drugie: kleszcze zagrażają nam wszędzie, a nawet co szósty może być zakażony wirusem KZM

Niestety, już od kilku lat cały teren Polski uważa się za endemiczny. Innymi słowy mówiąc praktycznie wszędzie możemy mieć kontakt z kleszczem i zakazić się chorobą, którą przenosi. „Wszędobylskość” niepozornych pajęczaków to tylko jeden problem – drugim jest ich wydłużony okres żerowania. Ze względu na łagodne zimy i coraz szybciej nadchodzącą wiosnę kleszcze już w styczniu wybudzają się ze spoczynku i wyruszają na łowy, a ostatnie przypadki pokłuć notowane są nawet w grudniu.

Po trzecie: na KZM nie ma leku, jest szczepienie ochronne

O ile na boreliozę mamy leki, to w przypadku KZM leczenie jest ograniczone do łagodzenia jego objawów, czyli uśmierzania bólu i obniżania gorączki. Jedynym pewnym zabezpieczeniem przeciwko KZM, na którym możemy polegać jest szczepienie ochronne.

Po czwarte: szczepienie ochronne przeciwko KZM to „mercedes”

To fakt – szczepionka przeciwko KZM to jedna z najlepszych szczepionek dostępnych na rynku medycznym. Jej skuteczność wynosi nawet 99 proc.! Dowód? Polscy leśnicy, którzy są szczepieni regularnie od 1993 r. nie chorują na KZM. Wśród nich nie spotykamy też poważnych niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Zresztą do najczęstszych NOP-ów należą przemijający ból w miejscu wstrzyknięcia obrzęk, bolesność i zaczerwienienie. Przejściowy stan gorączkowy, ogólne osłabienie czy objawy grypopodobne zdarzają się rzadko.

Po piąte: Program Szczepień Ochronnych (PSO2023) mówi tak!

W PSO na rok 2023 szczepienia ochronne przeciw KZM są zalecane nie tylko osobom zatrudnionym przy eksploatacji lasu, stacjonującemu wojsku, funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej, rolnikom, młodzieży odbywającej staże i praktyki zawodowe, ale i osobom szczególnie często podejmującym aktywność fizyczną poza pomieszczeniami (biegaczom, spacerowiczom, grzybiarzom, właścicielom psów, myśliwym, rodzinom z małymi dziećmi), turystom i uczestnikom obozów i kolonii.

Po szóste: to zajmie Ci chwilę

Tak – pielęgniarki w CM WUM to „mistrzynie wkłuć”. Zanim się obejrzysz będzie po wszystkim. Musisz wiedzieć jeszcze jedną rzecz: podstawowy schemat szczepienia przeciwko KZM obejmuje podanie 3 dawek szczepionki. Optymalnie zgodnie ze schematem: 0, druga dawka 1–3 miesięcy po pierwszej dawce, a trzecia dawka 5–12 miesięcy po drugiej dawce. W celu utrzymania ochrony przed KZM, konieczne są dawki przypominające, pierwsza po 3 latach, a następne co 5 lat. Osobom powyżej 60. r. ż. dawkę przypominającą należy podawać co 3 lata.  I chociaż najlepiej jest szczepić się w lutym lub marcu, to każdy dzień jest dobry na „igłę”. Poza tym, jeśli konieczne jest szybkie uodpornienie można zastosować schemat przyspieszony, który umożliwia uzyskanie odporności szybciej (po 2 dawkach podawanych w odstępie 14 dni). Badania pokazują, że pod względem skuteczności nie ma znamiennych różnic w porównaniu ze schematem podstawowym.

Po siódme: Czekamy na Ciebie

Tak do zobaczenia – przygotowaliśmy nawet prezent: specjalną ofertę😊

  • Szczepienie przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu – FSME Immun – 250 zł (1 dawka)
  • Szczepienie przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu – FSME Immun – 650 zł (3 dawki)

Udostępnij