Na problem „kolejek” do specjalistów należy patrzeć szeroko

Na problem „kolejek” do specjalistów należy patrzeć szeroko

– W Centrum Medycznym WUM od dawna podejmujemy działania mające na celu skrócenie kolejek. Z jednej strony realizujemy programy polityki zdrowotnej, w ramach, których pacjenci uzyskują szybki dostęp do badań profilaktycznych i konsultacji ze specjalistami, z drugiej zwiększamy świadomość pacjentów w zakresie dobrych praktyk, czyli znaczenia odwoływania wizyt – mówiła Justyna Mieszalska, Prezes CM WUM w podcaście „Jest sprawa” Radia dla Ciebie.

Nie tylko w świecie DEADLINÓW i ASAPÓW czas ma znaczenie – w ratowaniu zdrowia i życia też liczy się każda sekunda.  Mimo to zanim pojawimy się u specjalisty albo wykonamy zlecone badanie nierzadko mijają dni, tygodnie, a nawet miesiące. I tak możemy „winić” samego pacjenta – w końcu jesteśmy narodem, któremu z profilaktyką jest nie po drodze. Prawda jest jednak taka, że winnych jest co najmniej dwóch. Tym drugim jest „kolejka”.

Najlepiej świadczą o tym wyniki Raportu Barometru WHC (Fundacji Watch Health Care) przedstawiającego zmiany w zakresie dostępu do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce. W listopadzie 2022 r. czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie zdrowotne wynosił 3,6 mies. W porównaniu do poprzedniego Barometru WHC z września 2021 r. odnotowano więc wzrost czasu oczekiwania o 0,2 mies.! Najdłużej pacjenci muszą czekać na świadczenia w dziedzinie neurochirurgii (10,4 mies.), ortopedii i traumatologii ruchu (10,2 mies.), stomatologii (8,4 mies.), chirurgii plastycznej (8,4 mies.), otolaryngologii dziecięcej (6,5 mies.) i otolaryngologii (6,1 mies.).  

Również niepokojące jest to, jak długo musimy poczekać na wizytę u specjalisty – średnio 4,1 mies., przy czym w przypadku niektórych z nich kolejka jest naprawdę długa… Zanim trafimy do gabinetu minie niemal rok: ortodonci (11,7 mies.), neurolodzy dziecięcy (11 mies.), chirurdzy naczyniowi (9,1 mies.), okuliści (8,8 mies.), angiolodzy (8 mies.), diabetolodzy (7,4 mies.).

Zła wiadomość czeka także pacjentów chcących wykonać ważne dla powodzenia przyszłego leczenia badania diagnostyczne. Należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać średnio 2,5 mies.  (w 2021 r. – 1,9 mies.). Wśród wszystkich zweryfikowanych przez Fundację WHC świadczeń diagnostycznych najdłuższy czas oczekiwania odnotowano w odniesieniu do USG gałki ocznej (7,7 mies.), badania audiologicznego metodą elektrofizjologiczną (7,5 mies.) i sigmoidoskopii (badania jelita grubego) (7 mies.). Ponad 4 miesiące poczekają pacjenci chcący wykonać: USG doppler kończyn dolnych (5,9 mies.), biopsję guzków tarczycy (4,9 mies.), USG doppler tętnic szyjnych (4,6 mies.), ECHO serca (4,5 mies.), biopsję mammotomiczną (4,4 mies.), rezonans magnetyczny kręgosłupa (4,4 mies.).

O nierozwiązanym od lat problemie „kolejek” do lekarzy specjalistów w podcaście „Jest sprawa” Radia dla Ciebie Prezes CM WUM Justyna Mieszalska rozmawiała z Łukaszem Jankowskim, Prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej i redaktor Elżbietą Uzdańską.

– W Centrum Medycznym WUM średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty wynosi od 1 do 3 miesięcy. Tak więc jak na polskie warunki wypadamy lepiej niż większość placówek. Mimo to sytuacja jest daleka od marzeń, a sam problem ma złożony charakter. Z jednej strony coraz mniej lekarzy specjalistów pracuje w publicznym systemie ochrony zdrowia. Widzimy to zwłaszcza po 17 programach profilaktycznych, które realizuje Centrum Medyczne WUM. Największą popularnością cieszą się programy badań przesiewowych, w ramach, których pacjenci zyskują możliwość konsultacji ze specjalistą, do którego dostęp jest ograniczony. Z drugiej strony myślę, że warto zwrócić uwagę na problem nieodwoływania wizyt, którego skala jest gigantyczna – wg ostatnich danych NFZ aż 17 mln wizyt nie jest odwoływanych. To przekłada się nie tylko straty finansowe, ale też wydłuża kolejki. Dlatego w tym roku dołączyliśmy do kampanii społecznej #ODWOŁUJE#NIEBLOKUJE, mającej na celu zwiększanie świadomości wśród pacjentów w zakresie dobrych praktyk, czyli znaczenia odwoływania wizyt – podkreśliła Justyna Mieszalska, Prezes CM WUM.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą można odtworzyć TUTAJ

Udostępnij