Klinika Zaburzeń Laktacji CMWUM pod patronatem CNoL
Paweł Florczak2024-09-18T09:10:04+02:00Z przyjemnością informujemy, że Centrum Medyczne WUM razem z Centrum Nauki o Laktacji otwierają Klinikę Zaburzeń Laktacji CMWUM pod patronatem CNoL.
– Po otwarciu Bezpłatnej Szkoły Rodzenia Centrum Medycznego WUM i zorganizowaniu Światowego Tygodnia Karmienia Piersią naturalnym krokiem dla naszej placówki stała się pomoc mamom z problemami laktacyjnymi. Zwłaszcza, że CM WUM zawsze stawiało na profilaktykę, a „złoty standard” żywienia niemowląt to inwestycja w zdrowie. Na podstawie badań wiemy, że popularyzacja karmienia piersią na świecie mogłaby zapobiec rocznie aż 800 tys. zgonom dzieci i 20 tys. zgonom kobiet z powodu raka piersi. Co więcej to także tarcza ochronna przed nadwagą i otyłością – komentowała Prezes Justyna Mieszalska.
– Większość polskim mam planuje karmić naturalnie z prostego powodu: wiedzą, że to najlepsze, co mogą ofiarować swoim dzieciom. Niestety, połowa dość szybko rezygnuje z powodu niepewności i problemów w karmieniu, w których nie otrzymały właściwej pomocy na czas. My – medyczni doradcy laktacyjni – stworzyliśmy sposób na zapobieganie i leczenie wszystkich dolegliwości, które spotykają mamy! Jesteśmy w 100 proc. skuteczni! Mamy ponad 20-letnie doświadczenie pracy w poradnictwie laktacyjnym! Zapraszamy do Kliniki Zaburzeń Laktacji CMWUM pod patronatem CNoL wszystkie mamy. A szczególnie te, które już tracą wiarę, że wykarmią swoje dziecko. Rozwiązujemy tu też bardzo trudne i skomplikowane problemy. Nie poddajemy się! Wspólnie damy radę! – dodała dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska.
Wśród ekspertek, które będą przyjmować w naszej klinice znajdują się:
dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, przyjmuje w czwartki, w godzinach: 15-18
dr n. med. Monika Żukowska-Rubik, przyjmuje w środy, w godzinach: 16-18
mgr Agnieszka Muszyńska, położna, przyjmuje w poniedziałki, w godzinach: 15-18
Magdalena Paszko, położna, przyjmuje we wtorki, w godzinach: 15-18
mgr Magdalena Bednarczyk, przyjmuje w piątki, w godzinach: 9-12
Koszt godzinnej konsultacji laktacyjnej to 220 zł.
ZAPISY NA KONSULTACJE:
telefonicznie, +48 22 255 77 77 pn-pt: 8.00-18.00
mail: laktacja@cmwum.pl
Jak przygotować się do konsultacji laktacyjnej?
Przygotowanie do wizyty nie wymaga od Ciebie wiele – musisz jednak pamiętać o kilku rzeczach:
- Przede wszystkim: wizyty odbywają się z dzieckiem.
- Idealny moment to pora karmienia. Dlatego postaraj się, żeby maluch był chętny do jedzenia. Zaufaj nam to bardzo ważne!
- Przygotuj dane z książeczki zdrowia dziecka m.in. datę porodu, masę urodzeniową, masę spadkową, wypisową, ostatnią. Wyniki ważnych badań, konsultacji Twoich lub dziecka.
- Dodatkowo przygotuj dane dotyczące karmienia z kilku ostatnich dni lub tygodni m.in. liczbę karmień na dobę, liczbę odciągnięć pokarmu, ilość odciąganego/podawanego mleka/mieszanki na porcję/na dobę.
- Poza tym zabierz ze sobą sprzęt, który używasz, czyli butelkę, smoczek, odciągacz, kapturek.
- Tobie i Twojemu dziecku może towarzyszyć świeżo upieczony Tata, zresztą każdy sprzymierzeniec jest mile widziany.
Co czeka Cię podczas konsultacji laktacyjnej?
- Na początku wizyty lekarz lub położna posiadający certyfikat CDL – Certyfikowany Doradca Laktacyjny, przyznawany przez Centrum Nauki o Laktacji, zbierze dokładny wywiad, dotyczący dotychczasowego przebiegu karmienia, problemów i tego, co Ciebie niepokoi. Jest to długa rozmowa, podczas której masz możliwość przedstawienia swoich problemów z karmieniem piersią.
- Następnie certyfikowany doradca laktacyjny zbada dziecko, szczególnie jego jamę ustną i oceni ruchomość języka, a także obecność i typ wędzidełka. Twój maluch zostanie również zważony, a jego rozwój i sposób żywienia poddany ocenie. Jeśli wyrazisz zgodę, zbadane zostaną także Twoje piersi.
- Po tym jak zostaniesz poproszona o nakarmienie dziecka, nasz certyfikowany doradca laktacyjny oceni sposób i efektywność ssania Twojego dziecka, a razie konieczności skoryguje Twoją technikę karmienia i nauczy Cię pewnych „sztuczek”, żeby nie bolało.
Po zebraniu wszystkich danych z wywiadu i badania otrzymasz diagnozę i zalecenia, które zostaną przekazane Ci na piśmie. W razie konieczności otrzymasz receptę na leki lub skierowanie na badania dodatkowe.
Kim jest doradca laktacyjny, czyli dlaczego warto…
Karmienie piersią nie zawsze „usłane jest różami” … Chociaż jest to jedna z najbardziej z najbardziej naturalnych czynności w okresie macierzyństwa, to niejednej mamie spędza sen z powiek. Trudności z przystawieniem, bolesność podczas karmienia, za mało albo za dużo pokarmu – to wszystko może sprawić, że nie tylko będziesz odczuwać stres, ale może mieć wpływ na skrócenie długości karmienia. Z pomocą wszystkim mamom, które zmagają się z problemami laktacyjnymi przychodzą certyfikowani doradcy laktacyjni.
W Polsce „doradca laktacyjny” to osoba, która jest położną, pielęgniarką lub lekarzem, ale w toku kształcenia podyplomowego poszerzyła wiedzę na temat prawidłowego przebiegu karmienia piersią, ewentualnych problemów z karmieniem piersią, metod diagnostyki i terapii. To wiarygodny ekspert, którego umiejętności potwierdza certyfikat CDL (Certyfikowany Doradca Laktacyjny), przyznawany przez Centrum Nauki o Laktacji, po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego. Wymieniony certyfikat daje gwarancję, że doradca laktacyjny ma najaktualniejszą wiedzę i umiejętności. Prowadzi poradę według ścisłego, wystandaryzowanego schematu, który, co ciekawe, okazał się prawie w 100 proc. skuteczny, co potwierdziły badania naukowe prowadzone przez naszych ekspertów: dr n. med. Monikę Żukowska-Rubik i dr n. med. Magdalenę Nehring-Gugulską.
Centrum Nauki o Laktacji
Centrum Nauki o Laktacji im. Anny Oslislo to niepubliczna placówka edukacyjna, która rozpoczęła działalność w 2007 r. Jest organizatorem kształcenia podyplomowego dla lekarzy, położnych i pielęgniarek i prowadzi kształcenie w zakresie opieki nad matkami i dziećmi, opieki okołoporodowej, zwłaszcza poradnictwa laktacyjnego oraz żywienia. Nauczanie odbywa się w oparciu o autorskie programy zatwierdzane przez Radę Programową Placówki lub programy kursów udostępniane do realizacji dla organizatorów kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych oraz lekarzy. Kursy uzyskują wpis do rejestru Okręgowych Izb Lekarskich i Pielęgniarskich.
Placówka prowadzi weryfikację wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie udzielania świadczenia zdrowotnego jakim jest specjalistyczne poradnictwo laktacyjne nadając tytuł Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego. Przygotowuje do uzyskania znanego na całym świecie tytułu Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny (IBCLC).
Wykładowcy i trenerzy to pionierzy, którzy przez ponad 30 lat tworzyli specjalistyczne poradnictwo laktacyjne w Polsce i są uznanymi autorytetami w tej dziedzinie.
Placówka prowadzi badania naukowe w dziedzinie laktacji współpracując w tym zakresie z Uniwersytetami Medycznymi, między innymi z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Ocenia sytuację matek karmiących w Polsce – co roku wydaje Raporty. Opracowuje narzędzia badawcze, diagnostyczne i protokoły lecznicze dla specjalistów, które są publikowane w literaturze medycznej. Zbiera, analizuje i prezentuje aktualną wiedzę o laktacji zarówno dla profesjonalistów jak i matek karmiących i ich rodzin.
Jest to placówka o niekwestionowanym autorytecie w dziedzinie nauki i praktyki w zakresie laktacji i karmienia piersią w Polsce.
Kiedy warto zgłosić się do doradcy laktacyjnego?
Tak naprawdę każda sytuacja, która budzi Twój niepokój, to dobry powód, żeby skorzystać z pomocy certyfikowanego doradcy laktacyjnego. Część mam korzysta z takiej wizyty już w ciąży. Jednak na pewno nie ma na co czekać, jeśli:
- masz trudności z przystawianiem dziecka do piersi,
- Twój maluch nie ssie piersi prawidłowo,
- odczuwasz ostry lub przewlekły ból piersi,
- Twoje brodawki piersiowe są bolesne lub poranione,
- zmagasz się z zapaleniem piersi,
- masz zastój pokarmu,
- jesteś zaniepokojona tym, czy Twoje dziecko się najada,
- zaobserwowałaś osłabienie laktacji,
- Twój maluch nie przybiera na wadze,
- byłaś już u wielu specjalistów i dalej masz problemy z karmieniem,
- maluch nie chce ssać piersi,
- po karmieniu dziecko czuje niepokój, ma wzdęcia, kolki, ulewa mleko,
- jesteś na diecie eliminacyjnej i nie masz pewności co do jej sensu,
- chciałabyś utrzymać laktację w okresie niemożności karmienia piersią (stosowanie leków, powrót do pracy),
- masz problemy z rozszerzaniem diety u dziecka karmionego piersią,
- chciałabyś zakończyć karmienie piersią.
dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska
Lekarka, która zafascynowała się karmieniem piersią i laktacją jeszcze na studiach. Jako pierwsza Polka zdobyła Międzynarodowy Certyfikat Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC) w 1996 r., w 2006 i 2016 r. powtarzała ten wyczyn. W 2007 r. stworzyła z zespołem lekarzy i położnych polski certyfikat doradcy laktacyjnego CDL oraz system kształcenia dla medyków. Praktykę poradnictwa laktacyjnego zaczynała w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, szlifowała w Poradni Laktacyjnej Szpitala Św. Zofii w Warszawie, od kilku lat pracuje w Babka Medica i Concept Medica. Działalność społeczną na rzecz promocji karmienia piersią podjęła już w 1992 r., najpierw w Komitecie Upowszechniania Karmienia Piersią, potem w Fundacji Twórczych Kobiet. Zorganizowała m.in. 26 konferencji naukowych oraz kilka głośnych kampanii m.in. Karmię długo, Karmię! Mam prawo! Wieloletni wykładowca i autorka licznych publikacji dla mam i dla profesjonalistów m.in. poradnika „Warto karmić piersią”, portalu www.mp.pl/pacjent/karmieniepiersią, podręcznika pt. Karmienie piersią w teorii i praktyce wydanego przez Medycynę Praktyczną w 2012 i 2017 r. Prowadzi stronę http://doktormagda.med.pl/. Aktualnie dyrektor niepublicznej placówki edukacyjnej - Centrum Nauki o Laktacji. W 2017 r. odznaczona najwyższym odznaczeniem Izby lekarskiej Laudabilis za całokształt działalności oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Prywatnie mama piątki dzieci i babcia trójki wnucząt. Pasjonatka podróży i sportu, czynnie uprawia triathlon i narciarstwo biegowe.
dr n. med. Monika Żukowska-Rubik
Lekarz pediatra, konsultant laktacyjny IBCLC i CDL, od 1996 r. pracuje w poradni laktacyjnej Centrum Medycznego „Żelazna" w Warszawie, gdzie prowadzi pacjentki i niemowlęta z trudnymi problemami w karmieniu piersią. Jest wykładowcą, trenerem szkolenia praktycznego i egzaminatorem w Centrum Nauki o Laktacji. Jest również współautorem wielu programów szkoleniowych m.in.: „Problemy w laktacji". Publikuje prace nt. postępowania w laktacji w czasopismach dla lekarzy i położnych. W 2004 r. zorganizowała we współpracy z IBLCE pierwszy w Polsce i po polsku egzamin dla kandydatów na IBCLC. Jest współtwórcą Rady Międzynarodowych Konsultantów Laktacyjnych, której przewodniczyła w latach 2005–2009 (obecnie Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych). Współtworzyła pierwszy polski podręcznik dla profesjonalistów pt. „Karmienie piersią w teorii i praktyce" wydany przez Medycynę Praktyczną w 2012 i 2017 r. Obroniła pracę doktorską, w której udowodniła skuteczność standaryzowanej porady laktacyjnej. Prywatnie żona lekarza i mama trójki dzieci, karmionych piersią w sumie przez 8 lat.
mgr Agnieszka Muszyńska
Mgr położnictwa, od 1991 r. pracuje w Szpitalu Klinicznym im. Ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej, prowadzi tam uruchomioną w 2011 r. Poradnię Laktacyjną, szkolenia dla personelu szpitala, zajęcia dla rodziców wcześniaków, jest inicjatorem i organizatorem Tygodnia Promocji Karmienia Piersią w tym szpitalu. Publikuje poradniki dla rodziców. Jest od 2010 r. Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Jest cenionym wykładowcą i trenerem praktyk w Centrum Nauki o Laktacji. Kieruje kształceniem położnych zdobywających tytuł CDL. Jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych. Uznana Aniołem Wcześniaków przez Koalicję dla Wcześniaka. Odznaczona za zasługi dla ochrony zdrowia w mieście stołecznym Warszawa w 2023 r. Prywatnie mama trójki dzieci, urlop spędza najchętniej w górach (z plecakiem), zdobyła Koronę Gór Polski.
Magdalena Paszko
Położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Na co dzień wspiera młode mamy na oddziale Wcześniaków i Patologii Noworodka Szpitala Św. Zofii w Warszawie. Prywatnie jest mamą dwójki wspaniałych Maluchów.
mgr Magdalena Bednarczyk
Neurologopeda, certyfikowany doradca laktacyjny, terapeuta wczesnej interwencji. Wiele lat pracowała w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Obecnie konsultuje i ratuje trudne sytuacje dotyczące żywienia najmniejszych dzieci w Centrum Medycznym Żelazna – w oddziałach patologii noworodka i położniczo-noworodkowych. Podejmuje wyzwania w zakresie trudności w karmieniu u dzieci z wadami anatomicznymi lub genetycznymi wraz z doborem pozycji i akcesoriów do karmienia. Jest konsultantem WUM w zakresie neurologopedii i doktorantką WUM. Autorka artykułów na temat karmienia dzieci urodzonych przedwcześnie oraz z zakresu wspierania laktacji. Szczęśliwa matka Polka trojga dzieci.