Wyprzedź wirusa HPV – bądź świadomym rodzicem z CM WUM

Wyprzedź wirusa HPV – bądź świadomym rodzicem z CM WUM

W wielu krajach na świecie rak szyjki macicy należy do przeszłości, w Polsce to szósta w kolejności przyczyna zgonów z powodu nowotworów wśród kobiet. Na szczęście możemy to zmienić i zadbać o bezpieczną przyszłość naszych dzieci wybierając szczepienie przeciw HPV.

Co musisz wiedzieć o wirusie HPV?

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus – HPV) to jeden z najinteligentniejszych patogenów, z którym przyszło dotychczas zmierzyć się medycynie. Ma ponad 150 „twarzy” – w tym typy niskiego ryzyka, które wywołują m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych (kłykciny) i brodawczaki, a także  typy o wysokim potencjale onkogennym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe, raka szyjki macicy i inne choroby nowotworowe.

Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Szacuje się, że w ciągu całego życia, 8 na 10 aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn zostanie zakażonych wirusem HPV.

Chociaż większość infekcji HPV ustępuje samoistnie, to u wszystkich kobiet istnieje ryzyko, że zakażenie może stać się przewlekłe, a zmiany przedrakowe mogą przejść w inwazyjnego raka szyjki macicy. W Polsce, za ponad 80 proc. inwazyjnych przypadków raka szyjki macicy odpowiadają dwa wysokoonkogenne typy wirusa: HPV16 i HPV18. Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, pochwy, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej oraz okolic głowy i szyi.

Dobra wiadomość jest taka, że wobec wirusa HPV nie jesteśmy bezbronni – mamy szczepienia, które Światowa Organizacja Zdrowia wymienia jako jedną z najważniejszych interwencji w profilaktyce nowotworów. Nadal nie jesteś przekonany, czy warto zaszczepić własne dziecko? Przygotowaliśmy listę argumentów, z którymi trudno dyskutować…

  1. Za profilaktyką stoi Nobel

To prawda – krokiem milowym w opracowaniu szczepionki przeciw HPV były badania niemieckiego wirusologa prof. Haralda Zur Hausena. To on jako pierwszy, wykazał związek przyczynowo-skutkowy między wirusem HPV, a rakiem szyjki macicy. Za swoje odkrycie w 2008 r. otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

  1. Doświadczenie innych krajów pokazuje, że warto

To kolejny fakt. W Anglii w ciągu 8 lat po wprowadzeniu szczepionki przeciw HPV  liczba zakażeń powodujących raka szyjki macicy spadła o 86 proc. wśród kobiet w wieku od 16 do 21 lat. Również w Australii, po wprowadzeniu szczepień, między 2005 a 2015 r., wskaźnik infekcji HPV wśród kobiet w wieku 18-24 spadł z 22,7 proc. do 1,1 proc. Kolejnym krajem, który wykazał, że szczepienia przeciw HPV to najlepsza forma profilaktyki jest Szkocja. Wyniki badań opublikowanych w marcu 2019 r. wskazują, że szczepienia przeciw HPV spowodowały 89 proc. redukcję stanów przedrakowych dużego stopnia (CIN3) u młodych kobiet w wieku 24-25 lat, w porównaniu z niezaszczepionymi kobietami w wieku 31 lat.

  1. Program Szczepień Ochronnych (PSO) na rok 2023 zaleca

W PSO na rok 2023 szczepienie przeciw HPV jest szczególnie zalecane osobom od ukończenia 9. r. ż. w celu uodpornienia przeciw chorobom wywołanym przez określone typy wirusa HPV. I tak dobrze przeczytałeś „osobom”. Bo szczepienie chłopców też ma sens! Po pierwsze: wirus HPV zagraża również mężczyznom – nowotwory złośliwe i choroby związane z zakażeniem HPV u mężczyzn obejmują: raka prącia, raka odbytu, raka głowy i szyi, a także brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste). Po drugie: szczepienie chłopców to pośrednia ochrona kobiet – zaszczepieni mężczyźni nie będąc nosicielami wirusa HPV, przerywają łańcuch zakażenia HPV, co pomaga zmniejszyć liczbę przypadków raka szyjki macicy wśród kobiet. Z tego względu wiele krajów, w tym Australia, Niemcy, Włochy, Norwegia, Wielka Brytania czy Izrael oferują powszechne szczepienie przeciwko HPV dla nastolatków obu płci.

  1. Nie daj się mitom…

To, co teraz przeczytasz jest bardzo ważne: obawy rodziców dziewczynek i nastolatek dotyczące rozpoczęcia pożycia seksualnego po otrzymaniu szczepionki przeciw HPV są nieuzasadnione! Świadczą o tym wyniki badań, które nie potwierdziły związku między szczepieniami przeciw HPV, a zwiększonym, ryzykowanym zachowaniem seksualnym.

  1. Prezerwatywa nie ochroni Twojego dziecka

W odróżnieniu od większości zakażeń przenoszonych drogą płciową, użycie prezerwatywy nie chroni przed zakażeniem, a jedynie zmniejsza ryzyko. Tak jak napisaliśmy wirus HPV to „przebiegły” patogen – zakażenie przenosi się przez kontakt skórny (skin-to-skin genital contact) – pełny stosunek seksualny nie jest konieczny do zakażenia.

  1. Zagrożenie jest duże!

O tym, że rak szyjki macicy jest wyzwaniem dla systemów opieki zdrowotnej świadczą statystyki zachorowań. To czwarty, najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet na świecie. W Polsce każdego roku diagnozę raka szyjki macicy słyszy ok. 2 500 kobiet, a ok. 1 700 umiera z jego powodu.  Notujemy wyższą umieralność niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej i jeden z najniższych wskaźników 5-letnich przeżyć. Eksperci nie mają wątpliwości, że powodem jest późne rozpoznanie – w naszym kraju aż 40 proc. nowo diagnozowanych przypadków raka szyjki macicy jest bardzo zaawansowanych, kiedy szanse na wyleczenie są niemal zerowe.

  1. Szczepienie przeciw HPV są bezpieczne

Badania przeprowadzone w wielu krajach i na wielu kontynentach dowodzą, że najczęstszym działaniem niepożądanym towarzyszącym szczepieniom przeciw wirusowi HPV jest omdlenie spowodowane wkłuciem igły.

To co teraz?
Wybierz szczepienie ochronne dla swojego dziecka i zadbaj o jego bezpieczną przyszłość. W Centrum Medycznym WUM oferujemy szczepionkę 9-walentaną (Gardasil 9) skierowaną przeciw typom HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58, która może być stosowana jako ochrona przed zmianami przednowotworowymi i rakiem szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu, a także  brodawkami narządów płciowych kończystych związanych przyczynowo z określonymi typami HPV. 

Cykl szczepień jest prosty. W przypadku nastolatków w wieku 9-14 lat składa się z 2 dawek, druga dawka podana w odstępie od 5 do 13 miesięcy po podaniu pierwszej dawki. Jeśli jednak drugą dawkę szczepionki podano wcześniej niż 5 miesięcy od pierwszej, konieczne jest podanie trzeciej dawki.

W przypadku nastolatków w wieku 15 lat i więcej składa się z 3 dawek podanych w odstępie 0, 2, 6 miesięcy. Wszystkie dawki należy podać w ciągu 1 roku.

W Centrum Medycznym WUM dla wszystkich świadomych rodziców przygotowaliśmy specjalną ofertę:

  • szczepionka przeciw rakowi szyjki macicy (HPV) – Gardasil 9 – 600 zł (1 dawka)
  • szczepionka przeciw rakowi szyjki macicy (HPV) – Gardasil 9 – 1700 zł (3 dawki)

Udostępnij