Zostaniesz Tatą po raz pierwszy? Mamy dla Ciebie kilka rad…

Zostaniesz Tatą po raz pierwszy? Mamy dla Ciebie kilka rad…

Świeżo upieczony ojciec – brzmi dumnie, ale świeżo upieczony przygotowany tata brzmi jeszcze lepiej. Edukacja w Bezpłatnej Szkole Rodzenia CMWUM to dobre zabezpieczenie na czas kryzysu, a powiedzmy to na głos: ojcostwo też może być trudne… My o tym, wiemy i czekamy na Ciebie😊

Ojcostwo, podobnie jak macierzyństwo to zwrot o 180 stopni. I chociaż możemy zaklinać rzeczywistość powtarzając sobie w duchu: „jakoś to będzie” albo „nie my pierwsi i nie my ostatni” to warto jest mieć plan. Albo przynajmniej poznać kilka naszych wskazówek na „nowe czasy”… 

Tak więc Tato, co Cię czeka na przestrzeni 9 miesięcy i jak możesz ułatwić życie swojej partnerce po porodzie?

1) Po pierwsze: złóż sobie gratulacje

Nawet jeśli wiadomość o tym, że zostaniesz ojcem spadła na Ciebie jak grom z jasnego nieba, ciesz się. W dzisiejszych czasach ze względu na zanieczyszczenie środowiska, narażenie na chroniczny stres i nasz styl życia wcale nie tak łatwo jest zostać rodzicem. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ok. 60-80 milionów par na świecie jest stale lub okresowo dotkniętych problemem niepłodności. W krajach wysoko rozwiniętych niepłodność, nazywana „dzieckiem współczesnego stylu życia” dotyczy 10–12 proc. par w wieku prokreacyjnym. W Polsce skala zjawiska jest podobna – szacuje się, że choroba dotyczy ok. 3 mln. osób. Leczenie niepłodności bardzo często trwa od kilku do kilkunastu lat.

2) Po drugie: zadbaj o siebie

W najbliższym czasie styl życia twojej partnerki ulegnie zmianie. Dlaczego więc nie masz jej w tym towarzyszyć? To dobry moment na pożegnanie się z używkami, zadbanie o zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną i higienę snu. I jeszcze jedno nie bądź „katem” – kiedy ona zamawia w restauracji pieczonego łososia z brokułami, nie proś kelnera o krwisty stek i kieliszek wina

3) Po trzecie: miejcie wspólną wizję

Z rodzicielstwem wiąże się cały szereg pytań, zaczynając od górnolotnego: jakim rodzicem chcę być i co chcę przekazać mojemu dziecku, po ważne detale. Czyli? Jakie zmiany życiowe was czekają, kto zostaje z dzieckiem na pełen etat, kto bierze nocne zmiany, jak dzielicie dodatkowe prace domowe, jakie macie potrzeby dotyczące czasu dla siebie i co zmieniacie w domowym budżecie? Szczera rozmowa podjęta już w okresie ciąży i wypracowanie wspólnej wizji pomoże wam uniknąć niejednego kryzysu.

4) Po czwarte: nie zdawaj się na przypadek

Dlaczego? Bo to przygotowanie daje nam wewnętrzny spokój. Zastanów się, czy żeby móc prowadzić samochód, nie musiałeś pójść na kurs, a potem zdać egzaminu na prawo jazdy? Podobnie, czy żeby dostać się na wymarzone studia, nie musiałeś poświęcić wielu nocy na „zakuwanie” do matury. Innymi słowy mówiąc: zdaj się na nas i wraz ze swoją partnerką zapisz się do Bezpłatnej Szkoły Rodzenia CMWUM. Nasza ekspercka kadra pomoże Ci przygotować się do rodzicielstwa: po szczegółowe informacje kliknij tutaj

5) Po piąte: co z seksem?

Na pewno już usłyszałeś od „dobrych” znajomych, że od teraz twoje życie seksualne dobiegło końca. Nic bardziej mylnego – chociaż u większości kobiet libido spada w pierwszym i trzecim trymestrze, to nie jest to regułą i zdarza się, że ciąża jest jednym z najgorętszych okresów życia. Na pewno o seksie warto rozmawiać i mówić partnerce o swoich uczuciach i potrzebach. I jeszcze jedno: lekarze są zgodni, że podczas prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań do intymnych zbliżeń.

6) Po szóste: mierz siły na zamiary

Tak porody rodzinne są modne, ale nie są dla wszystkich. Dlaczego? Prof. Zbigniew Lew-Starowicz najlepiej Ci to wyjaśni…

7) Po siódme: nie jesteś „drugorzędnym graczem”

Tak tworzycie zespół! Chociaż karmienie piersią jest czynnością związaną z opieką nad dzieckiem, która jest zarezerwowana dla matek, to masz pole do popisu. Możesz kąpać, zmieniać pieluchy i kołysać. Dzięki temu połączysz się bardziej z dzieckiem, a twoja partnerka odpocznie od „bycia w akcji”.

8) Po ósme: słuchaj uważnie…

Między słyszeniem, a słuchaniem jest naprawdę duża różnica. Na to drugie składa się okazywanie uwagi, kontakt wzrokowy, zdolność do odczytywania uczuć i reagowanie na niewerbalne komunikaty rozmówcy. I chociaż wiele osób będzie dawało ci rady, jak być super tatą, to najważniejszą osobą, której należy wysłuchać po przyjściu na świat dziecka, jest twoja partnerka. Dlatego pytaj, jak się czuje i czego potrzebuje. A jeśli milczy bądź blisko i pomilczcie razem. Rodzicielstwo jest zdecydowanie mniej przytłaczające, kiedy wiesz, że kolega z drużyny Cię wpiera.

9) Po dziewiąte: też możesz być „zmęczony”

Nawet świeżo upieczeni tatusiowie mają prawo mieć dość. Dlatego przyjmuj pomoc, kiedy tylko jest Ci oferowana. Twoja mama zaproponowała swój legendarny rosół, teść „złota rączka” wpadł naprawić zatkany zlew, a sąsiad przy okazji skosił Ci trawnik? Jesteśmy na tak, podobnie jak Ty. Każda okazja, żeby się zdrzemnąć albo przynajmniej usiąść na kanapie jest dobra.

Już na koniec: powodzenia i głowa do góry! Wygląda na to, że zostaniesz NWR (Najbardziej Wartościowym Rodzicem)!

Udostępnij