Znieczulenia stomatologiczne dostępne w UCS WUM

Znieczulenia stomatologiczne dostępne w UCS WUM

Leczenie stomatologiczne bez bólu? W UCS WUM, największym i najnowocześniejszym w polskich uczelniach medycznych centrum stomatologicznym, podnoszenie komfortu pacjenta to standard od początku otwarcia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych pacjentów, oferujemy różne rodzaje znieczulenia: miejscowe, wziewne i narkozę. Czym się różnią się od siebie i co warto o nich wiedzieć?

Stomatologiczne znieczulenie miejscowe

To jedne z najczęściej stosowanych znieczuleń stomatologicznych, wśród nich wyróżniamy: powierzchniowe, nasiękowe i przewodowe wewnątrzustne. Pierwsze z nich polega na  nałożeniu na powierzchnię śluzówki na watce lub wałku z ligniny żelu lub sprayu znieczulającego. Zawiera on najczęściej lignokainę (czyli najpopularniejszy środek znieczulający), a może być użyte jako jedyna forma znieczulenia albo jako pierwszy krok przed podaniem środka w zastrzyku.

Z kolei znieczulenie nasiękowe zwane też infiltracyjnym, powszechnie wykorzystywane przy leczeniu zębów górnych oraz dolnych siekaczy, i jest podawane w formie zastrzyku. Stosowany lek blokuje przewodnictwo nerwów czuciowych lokalnie, jego stężenie jest małe, a ilość zależy od wielkości obszaru, który ma być znieczulany. Zdarza się, że pacjent nawet nie zauważa, że takie znieczulenie już działa. Odmianą znieczulenia nasiękowego jest znieczulenie śródwięzadłowe, podawane w szparę ozębnej.

Trzeci rodzaj znieczulenia miejscowego to znieczulenie przewodowe wewnątrzustne. Polega ono na podaniu znieczulenia w okolicę większego nerwu (zębodołowego dolnego i językowego), czego konsekwencją jest penetracja leku znieczulającego do kilku struktur. Ten rodzaj znieczulenia zna każdy, kto był chociaż raz znieczulany przed leczeniem zębów bocznych dolnych. Występuje po nim m.in. charakterystyczne „drętwienie” wargi dolnej, brody oraz języka.

Sedacja wziewna – gaz rozweselający

Metoda sedacji podtlenkiem azotu, czyli tzw. „gaz rozweselający” najczęściej stosowana jest u dzieci słabo współpracujących i dorosłych z dentofobią, czyli panicznym lękiem przed leczeniem stomatologicznym. Jest również pomocna u pacjentów z padaczką i astmą, u których stres związany z zabiegiem może wywołać nasilenie objawów choroby. W odróżnieniu od narkozy, podczas której pacjent jest całkowicie nieświadomy, w trakcie sedacji wziewnej pozostaje on w kontakcie werbalnym z zespołem lekarzy, chociaż jego uwaga jest ograniczona. Z jednej strony sedacja wziewna minimalizuje strach związany z leczeniem stomatologicznym i daje pacjentowi poczucie odprężenia, a z drugiej pozwala stomatologowi sprawnie przeprowadzić zabieg.  Co ważne sedacja podtlenkiem azotu jest całkowicie bezpieczna i może być stosowana już u dzieci od 4. r. ż. Podanie gazu wygląda podobnie jak u dorosłych – dziecko nie zasypia, ale również nie jest świadome tego, co dzieje się wokół niego. Po zakończonym leczeniu „mały pacjent” powraca do stanu pełnej świadomości przez podanie czystego tlenu.

Narkoza

Znieczulenie ogólne, czyli narkoza polega na podaniu pacjentowi leków, które powodują całkowitą nieświadomość – pacjent podczas zabiegu niczego nie czuje, dodatkowo pozostaje w bezruchu. Z tej formy znieczulenia korzysta się najczęściej w przypadku leczenia kanałowego lub zabiegów chirurgicznych takich jak: usuwanie zębów mlecznych lub ósemek. To metoda stosunkowo bezpieczna, a powikłania m.in. reakcje alergiczne na podawane leki zdarzają się rzadko. Nad bezpieczeństwem pacjenta podczas zabiegu stomatologicznego przeprowadzanego w znieczuleniu ogólnym czuwa anestezjolog.

Na kwalifikację do zabiegów w narkozie wszyscy zainteresowani pacjenci mogą zapisać się wysyłając e-mail na adres: znieczulenia@cmwum.pl 

*Przed każdym zabiegiem stomatologicznym lekarz dentysta zbiera dokładny wywiad o ogólnym stanie zdrowia. W oparciu o uzyskane informacje kwalifikuje pacjenta do danego zabiegu i wybiera rodzaj znieczulenia

Udostępnij