Zdrowe wakacje

Zdrowe wakacje

Planując urlop, warto pomyśleć nie tylko o miejscu wypoczynku i jego czasie, ale również o własnym zdrowiu. Niejednokrotnie konsultacja z lekarzem może być wtedy wręcz konieczna. O spotkaniu z nim, zwłaszcza jeśli wskazane jest wykonanie niezbędnych szczepień, należy pomyśleć przynajmniej miesiąc przed wyjazdem.

Jeżeli wypoczywać będziesz w Polsce:

– pamiętaj o zabezpieczeniu przed kleszczami, skonsultuj się z lekarzem i zaszczep się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, lekarz powie ci również o profilaktyce – dowiesz się, jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza i co zrobić, gdy to się zdarzy,
– pamiętaj o lekach, które przyjmujesz stale – sprawdź, czy masz ich wystarczającą ilość, a jeżeli nie – poproś lekarza o wystawienie recepty,
– dowiedz się, jak powinieneś chronić się przed słońcem i czy w przypadku przyjmowania leków nie powinieneś unikać promieni UV,
– skompletuj apteczkę podróżną.

Jeżeli planujesz wyjazd za granicę:

– porozmawiaj z lekarzem o szczepieniach, które są obowiązkowe, a także zalecane – to czas, by je wykonać,
– dowiedz się, jak zabezpieczyć się przeciwko zakażeniom pokarmowym albo radzić sobie w przypadku ich wystąpienia,
– sprawdź, czy w kraju, do którego się udajesz, szczepienia lub testy w kierunku COVID-19 są wymagane.

Przed wakacjami w egzotycznych zakątkach świata do lekarza specjalisty należy udać się 8 tygodni przed podróżą. Ten okres pozwala na przeprowadzenie wymaganych lub wskazanych w określonych krajach szczepień, których listę można znaleźć między innymi na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego. Wśród najważniejszych wymienia się szczepienia przeciwko takim chorobom, jak:

– żółta gorączka – to występująca w Afryce subsaharyjskiej i tropikalnej części Ameryki Południowej choroba wirusowa o potencjalnie śmiertelnym przebiegu, której wektorem zakażenia są komary: Aedes aegypti lub z rodzaju Haemagogus, Sabethes i inne gatunki Aedes; nie ma leczenia przyczynowego, natomiast możemy zapobiec chorobie dzięki szczepieniu.

– wirusowe zapalenie wątroby typu A – należy do tzw. chorób brudnych rąk i jest realnym zagrożeniem dla wyjeżdżających do krajów tropikalnych.

– błonica, tężec i poliomyelitis – szczepienia są realizowane według Programu Szczepień Ochronnych do 19. roku życia; jeśli od ostatniego szczepienia minęło 8-10 lat, przed wyjazdem w tropiki zaleca się podanie dawki przypominającej.

– zakażenie spowodowane przez meningokoki – źródłem patogenu są osoby chore lub bezobjawowi nosiciele, a choroba może doprowadzić do ciężkiej posocznicy (sepsy) lub/i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu; o szczepieniu powinny pamiętać osoby udające się do krajów azjatyckich, Afryki oraz do Arabii Saudyjskiej.

– malaria – przed wyjazdem w miejsca zagrożone malarią należy przyjąć serię chemioprofilaktyków, czyli tabletek przeciw tej chorobie, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Przed wyruszeniem w podróż pamiętaj o zabraniu właściwie wyposażonej apteczki oraz niezbędnych dokumentów, w tym książeczki szczepień.

Już na miejscu zwracaj uwagę na higienę żywienia, czyli między innymi jedzenie wyłącznie produktów gotowanych, owoców i warzyw dokładnie umytych i obranych ze skórki, picie tylko przegotowanej wody i nieużywanie do napojów lodu.

Co powinno znaleźć się w podróżnej apteczce?

  1. Leki przyjmowane stale w ilości wystarczającej na czas wyjazdu – jeżeli zapas jest za mały, należy poprosić lekarza o wystawienie recepty. W przypadku wakacji za granicą do leków powinna być dołączona ulotka z nazwą leku w języku angielskim.
  2. Leki na zakażenia pokarmowe, elektrolity na wypadek odwodnienia.
  3. Leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe
  4. Leki przeciw chorobie lokomocyjnej.
  5. Woda utleniona i środki opatrunkowe.
  6. Ochrona przeciwsłoneczna, środki na oparzenia.

Jeżeli planujesz wyjazd za granicę:

– porozmawiaj z lekarzem o szczepieniach, które są obowiązkowe, a także zalecane – to czas, by je wykonać,
– dowiedz się, jak zabezpieczyć się przeciwko zakażeniom pokarmowym albo radzić sobie w przypadku ich wystąpienia,
– sprawdź, czy w kraju, do którego się udajesz, szczepienia lub testy w kierunku COVID-19 są wymagane.

Udostępnij