Zabiegi endoskopowe

Zabiegi endoskopowe

Oferujemy pełen zakres badań endoskopii przewodu pokarmowego. W ramach pracowni endoskopii wykonujemy gastroskopię i kolonoskopię. Badania wykonywane są na NFZ. Oferujemy również gastroskopię i kolonoskopię w ramach usług komercyjnych.

GASTROSKOPIA

Diagnostyka górnego odcinka przewodu pokarmowego – gastroskopia.

Gastroskopia to badanie polegające na wprowadzeniu do żołądka endoskopu, czyli cienkiego giętkiego narzędzia, za pomocą którego lekarz może obejrzeć górny odcinek przewodu pokarmowego. W trakcie gastroskopii można także sprawdzić obecność bakterii Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym, a także wykonać wiele zabiegów terapeutycznych, takich jak poszerzanie zwężeń przewodu pokarmowego, usuwanie polipów czy tamowanie krwawienia.

Kiedy powinno się wykonać gastroskopię?

Wskazaniem do gastroskopii diagnostycznej jest podejrzenie choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego. Objawami, które mogą wskazywać na chorobę górnego odcinka przewodu pokarmowego, są m.in. zgaga i inne objawy refluksu żołądkowo-przełykowego (zwłaszcza problemy z przełykaniem), a także bóle w nadbrzuszu i dolegliwości dyspeptyczne (nudności, wymioty, pełność poposiłkowa, odbijanie). Objawy te stanowią wskazanie do gastroskopii zwłaszcza wtedy, gdy występują u osób po 45. roku życia i towarzyszą im objawy alarmowe takie jak:

– niewyjaśnione zmniejszenie masy ciała,
– brak apetytu,
– trudności z połykaniem lub ból podczas przełykania,
– silny ból w górnej części brzucha pojawiający się nocą.

Wskazaniem do gastroskopii są również wszelkie objawy krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego (smoliste stolce, krwawe wymioty, dodatni wynik testu na krew utajoną w kale), a także niedokrwistość, niedobór żelaza.

Jak wygląd badanie?

Gastroskopia jest badaniem niebolesnym, trwa od kilku do kilkunastu minut. Niebolesne jest również pobieranie wycinków z błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Gastroskopię przeprowadza się w pozycji leżącej na lewym boku. Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą środka w aerozolu zakłada się pacjentowi plastikowy ustnik. Następnie lekarz wprowadza do jamy ustnej gastroskop, a pacjent wykonuje ruch połykowy. Moment przechodzenia aparatu do przełyku może być nieprzyjemny, ale odpowiednia współpraca pacjenta z lekarzem zmniejsza dyskomfort.

Jak przygotować się do badania?

Przed gastroskopią należy nie jeść co najmniej 6 godzin i 4 godziny nie pić (czasem ten czas może być dłuższy, o czym pacjent zostaje poinformowany przez lekarza), ale w razie przyjmowania na stałe rano niezbędnych leków można je połknąć, popijając niewielką ilością wody. Kilka godzin przed badaniem nie należy palić papierosów ani żuć gumy. Bezpośrednio przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe. Jeżeli przyjmuje się leki zmniejszające krzepliwość krwi, przed planowanymi podczas gastroskopii zabiegami niektóre z nich należy odstawić albo zamienić na inne preparaty. Można to zrobić jedynie po konsultacji z lekarzem. Ze szczegółowymi zaleceniami przed badaniem można zapoznać się (tutaj)

Ważne: od prawidłowego przygotowania się pacjenta zależy wykonanie badania.
W celu umówienia się na badanie zadzwoń 22 255 77 77. Zapisy przyjmujemy również on-line na naszej stronie internetowej Badania i Konsultacje (kliknij tutaj).

KOLONSKOPIA

Diagnostyka dolnego odcinka przewodu pokarmowego – kolonoskopia.

Kolonoskopia to badanie jelita grubego, które pozwala badającemu obejrzeć wnętrze jelita i ocenić występowanie zmian, np. polipów, zmian zapalnych, guzów. Podczas badania możliwe jest też usunięcie zmian (polipów).

Kiedy powinno się wykonać kolonoskopię?

Kolonoskopię wykonuje się w celach diagnostycznych (rozpoznania chorób) lub terapeutycznych (leczniczych).
Wskazania diagnostyczne do kolonoskopii:

– podejrzenie raka jelita grubego,
– krwawienie z przewodu pokarmowego,
– podejrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna,
– wynik badania radiologicznego jelita, nasuwający podejrzenie zmiany organicznej,
– nasilona biegunka o niejasnej przyczynie,
– zmiana rytmu wypróżnień.

Wskazania terapeutyczne do kolonoskopii:

– usuwanie polipów,
– hamowanie krwawienia z wad rozwojowych naczyń, owrzodzeń i guzów,
– usuwanie ciał obcych,
– poszerzanie zwężeń jelita grubego,
– zmniejszenie ciśnienia w jelicie objętym toksycznym poszerzeniem jelita grubego,
– znakowanie zmian kwalifikowanych do usunięcia chirurgicznego.

Kolonoskopia w badaniach przesiewowych raka jelita grubego wykonywana jest:

– u osób bez czynników ryzyka – w wieku 50–65 lat,
– u osób, u których w rodzinie u krewnego I stopnia występował rak jelita grubego – w wieku 40–49 lat.

Jak wygląd badanie?

Do wykonania kolonoskopii niezbędne jest urządzenie, zwane kolonoskopem, w kształcie cienkiego i elastycznego przewodu. W trakcie badania kolonoskop wprowadza się ostrożnie przez odbyt, dalej przez odbytnicę do okrężnicy zstępującej, okrężnicy poprzecznej i okrężnicy wstępującej. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje leki uspokajające i przeciwbólowe.

Jak przygotować się do badania?

Do przygotowania jelita dostępne są specjalne preparaty przeczyszczające o dużej objętości (3–4 l) oraz preparaty o małej objętości (1–2 l). W przypadku zastosowania preparatów o małej objętości konieczne jest dodatkowe wypicie wody, aby osiągnąć łączną objętość 3–4 l płynu. Lekarz zaleci przed kolonoskopią przyjęcie odpowiedniego preparatu.

Podczas przygotowania do kolonoskopii stosuje się dietę ubogoresztkową. Przez 3 dni przed badaniem nie należy spożywać owoców pestkowych, zwłaszcza z drobnymi pestkami (kiwi, truskawki, winogrona), pieczywa z ziarnami, müsli, siemienia lnianego, maku czy sezamu. Ze szczegółowymi zaleceniami przed badaniem można zapoznać się (tutaj)

Ważne: od prawidłowego przygotowania się pacjenta zależy wykonanie badania.
W celu umówienia się na badanie zadzwoń 22 255 77 77. Zapisy przyjmujemy również on-line na naszej stronie internetowej Badania i Konsultacje (kliknij tutaj).

Udostępnij