Szczepienia dzieci w wieku 5-11 przeciwko wirusowi SARS CoV-2 w CM WUM

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 przeciwko wirusowi SARS CoV-2 w CM WUM

E-skierowanie na szczepienie dla dzieci w wieku 5-11 lat wystawiane jest automatycznie z chwilą skończenia przez nie 5 lat. Rodzice mogą zarejestrować swoje dzieci bezpośrednio w punkcie szczepień CM WUM. Jak przygotować malucha do szczepienia przeciwko wirusowi SARS CoV-2 i jakie korzyści z niego wynikają, mówi doktor Marek Posobkiewicz.

Ruszyły szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciwko wirusowi SARS CoV-2. Czy są bezpieczne dla tak młodych osób?

Marek Posobkiewicz: Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że wszystkie szczepionki, które są wprowadzane na rynek, podlegają badaniom klinicznym, najpierw są testowane na mniejszej grupie ochotników, w kolejnym etapie – na większej i to są już tysiące osób. Widzimy wtedy, jak szczepionka działa, czy jest skuteczna i czy są jakieś skutki uboczne. Szczepionki przeciwko wirusowi SARS CoV-2 te testy przeszły pomyślnie również wśród najmłodszych. Wielu rodziców chętnie zgłaszało się na badania kliniczne ze swoimi dziećmi, zdając sobie sprawę z tego, jak groźny jest wirus i wiedząc, że trzeba się przed nim zabezpieczyć. Najmłodsi dostają preparat Pfizera w dawce pediatrycznej 10 mikrogramów, podczas gdy dorośli przyjmują 30 mikrogramów. Również konieczne są dwie dawki, choć prawdopodobnie, podobnie jak w przypadku dorosłych, wskazane będzie również przyjęcie dawki przypominającej.

Jak dzieci reagują na szczepienie?

MP: Z reguły przechodzą szczepienie lżej niż dorośli, poza oczywistym strachem przed samym ukłuciem. Mówię to, opierając się na moich doświadczeniach. W ostatnich dniach, na przykład, z 5-letnią Polą przyszli rodzice, którzy mówili, że córka od trzech tygodni nie mogła się doczekać dnia, w którym zostanie zaszczepiona. Jak większość dzieci zareagowała na sam moment ukłucia, ale potem była radosna.

Jak przed szczepieniem powinni zachowywać się rodzice, często bardziej zestresowani niż ich dzieci?

MP: Niektórzy rodzice przed pojawieniem się z dziećmi w punkcie szczepień omawiają z nimi w domu potrzebę szczepienia i sam jego proces, niektórzy przyprowadzają dzieci z zaskoczenia. Myślę, że dla maluchów lepsze jest wcześniejsze przygotowanie – to bardzo ważne, by przyzwyczajać dzieci do tego, że wizyta u lekarza i samo szczepienie nie musi być czymś strasznym. Oswojenie z tą sytuacją sprawia, że najmłodsi mniej się stresują. Rodzice również powinni zachować spokój, by nie przenosić swoich negatywnych emocji na malucha.

Podam jeszcze jeden przykład – na szczepieniu pojawili się rodzice z kilkuletnim Beniem. Malec miał ze sobą zabawkową torbę lekarską wyposażoną w słuchawki, termometr, młoteczek, plastikową strzykawkę, a nawet  bloczek do wypisywania recept. Dla niego szczepienie było czymś naturalnym. Po swoim szczepieniu mały Benio z dumą pokazywał zawartość zabawkowej torby z czerwonym krzyżem innym dzieciom.

Dlaczego powinniśmy szczepić dzieci, nawet 5-letnie?

MP: Statystycznie dzieci przechodzą zarażenie wirusem SARS CoV-2 dużo lżej niż osoby dorosłe, ale musimy mieć na uwadze, że i w tej grupie zdarzają się ciężkie przechorowania, powikłania, a nawet zgony. Oprócz tego dzieci są świetnymi wektorami, czyli osobami, u których po zakażeniu wirusy namnażają się szybciej i łatwiej przekazywane są dalej – pamiętajmy, że kontakty między dziećmi są dużo bliższe, one nie zachowują dystansu, nie noszą maseczek.

Według sondaży swoje dzieci zamierza zaszczepić 40-60% rodziców. Co powiedziałby Pan pozostałym rodzicom, którzy swoich maluchów szczepić nie zamierzają?

MP: Że narażają życie i zdrowie swoich dzieci, swoje i innych. Po każdej infekcji możemy mieć do czynienia z powikłaniami, które wystąpią niedługo po zakażeniu, oraz z powikłaniami long covid, które mogą wystąpić kilka miesięcy lub lat po zakażeniu.

Oprócz układu oddechowego, który jest jego głównym polem działania, wirus SARS CoV-2 atakuje również układ sercowo-naczyniowy, układ nerwowy, powoduje też uszkodzenia wątroby czy zmiany skórne. Dzięki szczepieniom jesteśmy w stanie zabezpieczyć nas i nasze dzieci zarówno przed ostrym zakażeniem, jak i przed odległymi powikłaniami.

Jakie są przeciwwskazania do szczepienia najmłodszych?

MP: Głównym przeciwwskazaniem do szczepienia jest inna infekcja, której objawem jest, na przykład, podwyższona temperatura. Bardzo rzadko zdarza się nadwrażliwość na jakiś składnik szczepionki. Jeżeli w przeszłości dochodziło u dziecka do reakcji anafilaktycznych po szczepieniu, to, podobnie jak osoba dorosła, powinno być ono szczepione w punkcie zlokalizowanym na terenie szpitala. Przewlekłe choroby nie są przeciwwskazaniem do szczepienia, co więcej – z reguły powinny być powodem do jak najszybszego przyjęcia szczepionki.

Jakie objawy po szczepieniu są naturalne u dzieci, a jakie powinny niepokoić rodziców?

MP: Dzieci często łagodniej niż dorośli przechodzą szczepienie, mogą odczuwać ból w miejscu wkłucia, zaczerwienienie w jego okolicach, może też wystąpić lekki obrzęk. Najmłodsi mogą również mieć niewielkie objawy ogólne, takie jak: osłabienie, ból głowy, podwyższona temperatura. W przypadku objawów grypopodobnych należy skontaktować się z pediatrą.

A jakie jest dziś zainteresowanie szczepieniami najmłodszych?

MP: W tej chwili przychodzi bardzo dużo rodziców, by zaszczepić swoje dzieci. To głównie osoby, które same są po pełnym cyklu szczepień. Powinniśmy zaszczepić się niemal wszyscy, ponieważ większość osób, które tego nie zrobią, po kontakcie z wirusem ulegnie zakażeniu, u części z nich przebieg choroby będzie ciężki, a około 2% niestety umrze. Pod tym względem wirus i statystyki są bezwzględne.

Udostępnij