Zadbaj o kondycję psychiczną z CM WUM!

Zadbaj o kondycję psychiczną z CM WUM!

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W czasach, w których stres towarzyszy nam na każdym kroku zadbanie o dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny jest szczególnie ważne. Według najnowszego raportu Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego „Kondycja psychiczna Polaków” aż 62 proc. Polaków doświadcza stresu co najmniej raz w tygodniu!

Chociaż stres to naturalna reakcja organizmu na codzienne wyzwania i zmiany, to może różnić się swoim nasileniem. Kiedy ma charakter permanentny, co jest przekleństwem naszej cywilizacji, niesie ze sobą negatywne skutki. Według ekspertów to dolegliwości z nim związane stanowią 70-80 proc. wszystkich powodów wizyt u lekarzy osób w wieku produkcyjnym. Na długiej liście przypadłości, do rozwoju których w mniejszym lub większym stopniu przyczynia się przewlekły stres, znajdują się m.in. infekcje, stany zapalne, bezsenność, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zaburzenia seksualne, obniżenie płodności czy choroby autoimmunologiczne. „Zmora naszych czasów” jest również czynnikiem chorób przewlekłych takich jak otyłość, miażdżyca czy nowotwory.

Prowadzone ostatnio badania ujawniają, jakie czynniki i w jakim stopnia wpływają na poziom stresu. I tak według raportu Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego „Kondycja psychiczna Polaków” 49 proc. z nas odczuwa stres wynikający z rosnących kosztów życia, 39 proc. – z wysokiej inflacji, a 34 proc. – z pracy zawodowej. Innym czynnikiem stresogennym jest u nas troska o zdrowie: własne (29 proc.) i najbliższych (28 proc.). Natomiast najmniej stresujemy się spłatą kredytu hipotecznego (8 proc.), szkołą lub studiami (9 proc.) i długami (12 proc.). Co więcej, według ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View” Polacy są jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie – codziennie stresu w pracy doświadcza co piąty Polak (aż 22,15 proc.), więcej stresują się tylko Niemcy (25,14 proc.)!

Najnowszy raport „Zdrowie psychiczne Polaków w czasach wysokiej inflacji” to opracowanie UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl. Według niego obecnie blisko połowa Polaków doświadcza pogorszenia zdrowia psychicznego, kondycji psychicznej, samopoczucia w związku z wysoką inflacją.

Eksperci zajmujący się terapią stresu podkreślają, że nie ma uniwersalnej metody na radzenie sobie ze stresorami. Jednak z pewnością warto skorzystać z porady specjalisty, kiedy czujemy, że stres przejął nad nami kontrolę i uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Nie bójmy się prosić o pomoc i nie bądźmy obojętni wobec otaczających nas ludzi, jeśli zauważymy, że żyją w permanentnym stresie. Kampania społeczna „Wystarczy Zapytać” zwraca uwagę na rolę uważności w kontaktach międzyludzkich, jest ona niemal jak koło ratunkowe dla tonącego. Na stronie www.wystarczyzapytac.pl można znaleźć wiele praktycznych wskazówek, jak pomóc drugiej osobie w różnego rodzaju kryzysach życiowych.

Terapia indywidualna, par i małżeństw oraz rodzinna. Wizyty u psychoterapeuty dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu: +48 22 255 77 77 oraz adresem e-mail kontakt@cmwum.pl

Oferujemy psychoterapię dla:

  • dzieci od 4. roku życia,
  • dzieci starszych i młodzieży, obejmującą zaburzenia ze spektrum Aspergera, problemy szkolne, zaburzenia nastroju (w tym depresję),
  • osób dorosłych,
  • rodzin i par.

Stosowane są nowoczesne metody psychoterapii, łączące tradycyjne podejście psychoterapeutyczne z najnowszymi technikami.
Kiedy warto odwiedzić psychoterapeutę z naszym dzieckiem?

Wtedy, gdy obserwujemy u niego zachowania ponadstandardowe, na przykład:

  • jeśli nasze dziecko do tej pory normalnie się wysypiało, a teraz budzi się w nocy,
  • jeśli stało się agresywne wobec rówieśników,
  • płacze bez powodu.

Gdy pojawia się przypuszczenie całościowego zaburzenia rozwoju naszego dziecka, rodziców powinno u dziecka zaniepokoić:

– unikanie kontaktu wzrokowego,
– niechęć do zabaw w grupie,
– niereagowanie na prośby i polecenia,
– problemy z koncentracją,
– trudności z doprowadzeniem zabawy do końca, rosnąca niecierpliwość,
– powrót do starego nawyku moczenia nocnego,
– ssanie palców,
– bardzo ograniczona dieta.

Psychoterapia najmłodszych dzieci prowadzona jest w formie przyjaznej rozmowy, często ma formę zabawy.

Osoby dorosłe powinny pomyśleć o spotkaniu z psychoterapeutą, kiedy:

  • okres pandemii wywołał w nich spadek motywacji do dalszych działań, odczuwają problemy w kontaktach z innymi, zaczynają mieć pierwsze objawy fobii społecznej, na przykład ograniczają kontakty z innymi w realu, stawiając coraz częściej na komunikację e-mailową czy SMS-ową,
  • odczuwają przygnębienie od dłuższego czasu, czują się źle, ale nie potrafią znaleźć przyczyny tego stanu,
  • zamartwiają się bez powodu, wszystkie trudności wywołują w nich nieadekwatne reakcje strachu, a nawet lęku, pobudzenia, drażliwości czy bezsenności,
  • mają problem z budowaniem relacji z dziećmi, rodziną czy w pracy,
  • wiedzą, że potrzebują zmiany, ale nie są w stanie określić celu, a także sposobu zbudowania ścieżki jego osiągnięcia,
  • ich związki przeżywają poważny kryzys.

Konsultacje prowadzone są przez dr Monikę Whiteman, psychologa z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym jako psychoterapeuty w zakresie psychologii klinicznej, wykładowcy psychologii społecznej oraz diagnosty, psychologa klinicznego i psychoterapeuty w placówkach medycznych i opiekuńczych. Warto spotkać się z psychologiem chociaż na jedną lub kilka konsultacji psychoterapeutycznych, w trakcie których będziemy mieć szansę zdiagnozowania problemu i poprawienia jakości naszego życia.

Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu: +48 22 255 77 77 oraz adresem e-mail kontakt@cmwum.pl

Udostępnij