Program profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa
Paweł Florczak2022-06-07T09:28:26+02:00Pracodawców zapraszamy do zgłaszania pracowników, do udziału w Programie profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa prowadzonego przez Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji*.
Jego celem jest zwiększenie wczesnego wykrywania oraz prewencja przewlekłych bólów kręgosłupa wśród osób aktywnych zawodowo dzięki przeprowadzeniu działań edukacyjno-diagnostyczno-terapeutycznych.
Kwalifikacja odbywa się przez wypełnienie elektronicznego kwestionariusza przesiewowego. W celu zgłoszenia się do udziału w programie prosimy o kontakt:
1. Pod numerem telefonu +48 22 255 77 77 wew. 5 (świadczenia medycyny pracy)
2. Za pośrednictwem formularza kontaktowego na naszej stronie internetowej (kliknij tutaj)
3. Aplikować można również online (kliknij tutaj).
Projekt dedykowany jest wszystkim osobom aktywnym zawodowo, w wieku 18 – 65 lat, narażonym ze względu na wykonywany zawód na dolegliwości ze strony kręgosłupa.
Każdy pracownik, zakładów pracy biorących udział w projekcie, zostanie poddany badaniu przesiewowemu. Badanie przesiewowe opiera się na wypełnieniu kwestionariusza, służącego do oceny częstości występowania i rodzaju dolegliwości bólowych kręgosłupa. Wystarczy odpowiedzieć na 17 krótkich pytań.
Zakłady pracy mogą zgłaszać do programu pracowników:
– w wieku aktywności zawodowej (18-65 lat) z przewlekłymi bólami kręgosłupa utrzymującymi się powyżej 3 miesięcy, którzy w pytaniach kwestionariusza przesiewowego dotyczących oceny czynników ryzyka i stratyfikacji pacjenta uzyskali wynik ≥ 4,
– w wieku aktywności zawodowej (18-65 lat) z przewlekłymi bólami kręgosłupa powyżej 3 miesięcy obserwacji, którzy w pytaniach kwestionariusza przesiewowego dotyczących zapalnego bólu kręgosłupa uzyskali wynik ≥ 4.
Kryteria wykluczające z programu:
– przebyty uraz kręgosłupa,
– rozpoznana i leczona choroba autoimmunologiczna, w tym pod kątem bólów przewlekłych kręgosłupa,
– rozpoznana i leczona przewlekle farmakologicznie i/lub operacyjnie choroba kręgosłupa,
– kiedykolwiek przebyta choroba nowotworowa.
W trakcie wizyty lekarz medycyny pracy zleca zakwalifikowanym osobom badania laboratoryjne oraz diagnostyczne i dokonuje identyfikacji tak zwanych żółtych i czerwonych flag. Pacjenci z identyfikacją żółtej flagi zostaną skierowani na warsztaty z rehabilitacji ruchowej. Pacjenci z identyfikacją czerwonej flagi będą kierowani do ośrodka specjalistycznego, w celu dalszego leczenia (nieobjętego działaniami Projektu) zapalnego bólu kręgosłupa.
Czy wiesz, że…
– Na ból kręgosłupa skarży się niemal 80 procent Polaków.
– Ograniczona aktywność fizyczna i niekorzystne warunki pracy podczas pandemii spowodowały wiele schorzeń, związanych z nieprawidłowością funkcjonowania między innymi odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa.
– Podczas pandemii blisko połowa Polaków przytyła średnio 5 do 7 kilogramów. Nadwaga również może być przyczyną dolegliwości związanych z bólem pleców.
*Projekt realizowany przez Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. n. med. Eleonory Reicher w Warszawie, w partnerstwie z Fundacją Aktywności Społeczno-Ekonomicznej, w ramach V Osi priorytetowej Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działania 5.1 Programy profilaktyczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.