Program profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa

Program profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa

„Program profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji”

Pomimo swojej struktury i roli, kręgosłup to delikatna część naszego ciała. Przekonuje o tym ilość zgłaszających się do lekarza pacjentów, którzy cierpią na bóle kręgosłupa. Szacuje się, że jest to niemal 80 proc. populacji Polaków! U wielu z nich problemy nasiliły się w związku z obostrzeniami, które przyniosła pandemia COVID-19, czyli koniecznością izolacji, ograniczeniem aktywności fizycznej, zdalną nauką i pracą. Efekty mogliśmy zaobserwować na wadze – w trakcie pandemii przytyliśmy średnio 4 kg, a nasz kręgosłup nie lubi ciężaru. Nie sprzyja mu też brak aktywności fizycznej, wielogodzinna praca przy komputerze, ciężka praca fizyczna i stres prowadzący do stałego podwyższenia napięcia mięśniowego.

Wszystkich pracodawców zapraszamy do zgłaszania pracowników, do udziału w „Programie profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa prowadzonego przez Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji”*, którego głównym celem jest zwiększenie wczesnego wykrywania oraz prewencja przewlekłych bólów kręgosłupa wśród osób aktywnych zawodowo.

Zakłady pracy mogą zgłaszać do programu pracowników w ramach wizyty u lekarza medycyny pracy (2w1), którzy:

  • są w wieku aktywności zawodowej (18-65 lat),
  • odczuwają przewlekłe bóle kręgosłupa utrzymujące się powyżej 3 miesięcy obserwacji.

Kryteria wykluczające z programu:

  • przebyty uraz kręgosłupa,
  • rozpoznana i leczona choroba autoimmunologiczna, w tym pod kątem bólów przewlekłych kręgosłupa,
  • rozpoznana i leczona przewlekle farmakologicznie i/lub operacyjnie choroba kręgosłupa,
  • przebyta choroba nowotworowa.

W trakcie wizyty lekarz medycyny pracy zleca zakwalifikowanym osobom badania laboratoryjne i diagnostyczne, a także dokonuje identyfikacji tzw. żółtych i czerwonych flag.
Pacjenci z identyfikacją żółtej flagi zostaną skierowani na warsztaty z rehabilitacji ruchowej, natomiast pacjenci z identyfikacją czerwonej flagi – do ośrodka specjalistycznego, w celu dalszego leczenia (nieobjętego działaniami Projektu) zapalnego bólu kręgosłupa.


Program prowadzi lek. med. Marek Posobkiewicz


*Projekt realizowany przez Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. n. med. Eleonory Reicher w Warszawie, w partnerstwie z Fundacją Aktywności Społeczno-Ekonomicznej, w ramach V Osi priorytetowej Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działania 5.1 Programy profilaktyczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Projekt „Program profilaktyki przewlekłych bólów kręgosłupa Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Udostępnij