W CM WUM pomagamy alergikom

W CM WUM pomagamy alergikom

Wraz z końcem majówki „zmora” alergików, czyli brzoza przestaje pylić, ale to nie znaczy, że złapiemy oddech. Przed nami pylenie traw. Wyjaśniamy, na czym polega profilaktyka alergii wziewnej i jakie testy diagnostyczne warto wykonać…

„Apsik” nie daje Ci żyć? W Centrum Medycznym WUM pomagamy alergikom

Katar, zatkany nos, napady kichania, łzawiące oczy? To tylko niektóre z objawów alergii wziewnej, która dotyka coraz większej liczby Polaków. Wczesna diagnoza i świadomość, które pyłki roślin wiatropylnych nas uczulają mogą ułatwić nam codzienne życie. Podpowiadamy, jakie testy diagnostyczne warto wykonać…

Częstsza niż myślimy

Alergia nie bez przyczyny nazywana jest epidemią XXI w. Według statystyk choruje na nią nawet do 40 proc. Polaków, a zgodnie z prognozami w najbliższych latach osób, którym „apsik” nie daje żyć, będzie jeszcze więcej. Jest to przede wszystkim związane z większym zanieczyszczeniem środowiska i ociepleniem klimatu.

I chociaż alergia ma różne „twarze”, to jedną z jej najczęstszych postaci jest alergia wziewna, którą wywołuje wiele czynników. Do alergenów wziewnych należą: pyłki roślin wiatropylnych, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocze kurzu domowego, a także sierść i alergeny zwierząt domowych i hodowlanych.

Biorąc pod uwagę, że sezon pylenia trwa w najlepsze, warto dowiedzieć się, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że należy do wielkiej „rodziny alergików” i jakie testy diagnostyczne warto wykonać.

Nie tylko „apsik”

Mimo, że z alergią wziewną kojarzymy głównie kichanie, to sygnałów ostrzegawczych jest znacznie więcej. Choroba może przypominać przeziębienie i manifestować się nawracającym katarem, suchym, męczącym kaszlem i swędzeniem w gardle.

W przebiegu alergii wziewnej często dochodzi również do zapalenia spojówek i problemów skórnych, takich jak: nasilenie atopowego zapalenia skóry, pokrzywka czy świąd. Mogą pojawić się bóle głowy, zmęczenie, uczucie rozbicia i problemy z koncentracją, negatywnie wpływające na komfort życia chorych. Dodatkowo niektórzy pacjenci, w przypadku uczulenia krzyżowego, doświadczają symptomów ze strony układu pokarmowego.

Żadnej z „czerwonych flag” nie należy ignorować – przewlekłe dolegliwości górnych dróg oddechowych, podobnie jak nieustanny kontakt z alergenem mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń, w tym astmy oskrzelowej – choroby, której nie da się wyleczyć. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć alergię, zgłoś do alergologa. Rozpoznaniu choroby poza dokładnym wywiadem lekarskim – służą testy skórne i testy z krwi.

W Centrum Medycznym WUM dla potencjalnych alergików wziewnych mamy do zaoferowania kilka paneli alergicznych, czyli pakietów badań przesiewowych polegających na ilościowym oznaczeniu poziomu przeciwciał IgE specyficznych dla określonych alergenów i umożliwiających zidentyfikowanie źródła uczulenia. Zachęcamy do skorzystania z:

  • panelu alergenów wziewnych III – 10 alergenów metodą Polycheck (brzoza, 6 traw – mix żyto, bylica, Dermatophagoides Pteronyssimus, Dermatophagoides Farinae, pies, kot, pióra -mix, Cladosporum Herbarium + Alternaria Alternata),
  • panelu oddechowego, trawy, chwasty (10 alergenów) – Euroimmun,
  • panelu oddechowego, drzewa (10 alergenów) – Euroimmun,
  • panelu alergenów oddechowego (30 alergenów) – Polycheck,
  • panelu pyłki DPA-DX, 8 alergenów (tymotka łąkowa, brzoza).

ABC alergika

Dowiedziałeś się, że masz alergię i zastanawiasz się, co czeka Cię dalej. Pacjent najczęściej otrzymuje leki, których zadaniem jest zminimalizowanie objawów. Znaczenie ma także profilaktyka, czyli unikanie kontaktu z alergenem. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z kalendarzem pylenia, czyli prostą tabelką, z podziałem na rośliny i miesiące. Za pomocą kolorów oznacza się stopień pylenia – niskie (zazwyczaj zaznaczone jaśniejszym kolorem) i wysokie (oznaczone ciemniejszym odcieniem). Korzystając z kalendarza aktualizowanego na bieżąco, można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, kiedy dana roślina rozpocznie pylenie i właściwie się do tego przygotować. Więcej informacji o tym, co teraz pyli znajdziesz na stronie: http://pylenia.pl/

Kilka tipów na sam koniec:

  • Pamiętaj, że największe stężenie pyłków roślin ma miejsce wczesnym rankiem (godz. 5 – 8) i wieczorem (godz. 17 – 19). Dlatego staraj się być w tym czasie w zamkniętym pomieszczeniu.
  • Jeśli rozpoczynasz prace w ogrodzie lub urządzasz balkon, wybieraj takie rośliny, których pyłki są ciężkie i nieuczulające. Dobrze sprawdzą się róża, lawenda i popularna pelargonia.
  • W czerwcu ograniczaj spacery po łąkach i terenach, gdzie koszona jest trawa – zwłaszcza w wietrzne dni.
  • W ceku uniknięcia podrażnienia spojówek, noś okulary przeciwsłoneczne, przebywając na zewnątrz.
  • Po powrocie ze spaceru weź prysznic – zmyje z Ciebie wszystkie pyłki, które osiadły na skórze i włosach. Z tego samego względu po powrocie do domu warto wrzucić ubrania do prania.
  • Planując urlop w Polsce, wybierz morze lub góry. Korzystny będzie dla Ciebie również wyjazd za granicę do miejsc o odmiennym typie roślinności.
  • Porozmawiaj z lekarzem o immunoterapii alergenowej (odczulaniu), jedynej metodzie leczenia alergii. Polega ona na podawaniu choremu szczepionki alergenowej w celu wywołania tolerancji na uczulający czynnik. Chociaż terapia jest długa (zazwyczaj trwa od 3 do 5 lat), to jako jedyna może nas skutecznie uwolnić od uciążliwych objawów alergii.

Udostępnij