Osteoporoza – program NIGRiR

Osteoporoza – program NIGRiR

„Program profilaktyki osteoporozy Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji

Osteoporoza to choroba układu szkieletowego człowieka, której częstość występowania gwałtownie wzrasta z wiekiem.  Nie bez powodu nazywana jest „cichym złodziejem kości” – w jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości kości, a także zaburzeń w spójności ich tkanek, co skutkuje znacznie wyższą podatnością na złamania. Najpoważniejsze i najgroźniejsze nawet dla życia są złamania kości udowej w okolicy biodra, występujące najczęściej u osób po 75. r. ż. Nawet po przeprowadzeniu prawidłowego i udanego leczenia chirurgicznego, a także rehabilitacji, większość chorych pozostaje w większym lub mniejszym stopniu niepełnosprawna i narażona na dalsze powikłania.

Tym, co najgorsze w osteoporozie, jest jej podstępny charakter – zanik tkanki kostnej nie boli i postępuje bezobjawowo, stopniowo osłabiając nasze kości. Zdaniem ekspertów choroba dotyczy ponad 2,5 miliona Polaków! Najczęściej na osteoporozę chorują kobiety po menopauzie, kiedy to pojawia się niedobór estrogenów i powiązana z tym szybka utrata masy kostnej. Co ważne na osteoporozę wtórną, wywołaną chorobami, lekami, unieruchomieniem, a więc przyczynami innymi niż naturalny proces starzenia się można zachorować w każdym wieku, chorują nawet dzieci.

Do najważniejszych czynników ryzyka rozwoju choroby należą:

  • wiek powyżej 50 lat,
  • płeć żeńska,
  • predyspozycje rodzinne,
  • przedwczesna menopauza,
  • niska masa ciała (siedzący tryb życia),
  • mała aktywność fizyczna,
  • niedobór witaminy D,
  • niska podaż wapnia,
  • palenie tytoniu,
  • alkohol,
  • nadmierne picie kawy,
  • niektóre leki (np. kortykosteroidy).

Dobra wiadomość jest taka, że osteoporoza jest chorobą, której możemy przeciwdziałać. Podstawą działań prewencyjnych jest zapobieganie upadkom, właściwa dieta oraz regularna aktywność ruchowa. Jak zawsze w postępowaniu zapobiegawczym w celu uzyskania jak najlepszego efektu obowiązuje zasada „im wcześniej tym lepiej, bo łatwiej jest zapobiegać niż leczyć”.

Głównym celem „Programu profilaktyki osteoporozy Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji” jest wdrożenie skoordynowanego systemu wczesnej identyfikacji kobiet w wieku 50-70 lat zagrożonych złamaniami niskoenergetycznymi (złamania kości występujące pod wpływem niewielkiego urazu lub samoistnie) oraz chorych z już przebytymi złamaniami i kierowania ich do właściwego Specjalistycznego Ośrodka Profilaktyki Osteoporozy.

Do programu kwalifikują się kobiety w wieku 50 – 70 lat zamieszkujące województwo mazowieckie:

– deklarujące pracę zawodową lub chęć podjęcia zatrudnienia,
– u których nie zdiagnozowano osteoporozy, 
– u których zdiagnozowano osteoporozę, ale nie są czynnymi pacjentkami innego ośrodka leczenia osteoporozy.

Udział w projekcie gwarantuje szybką ścieżkę diagnostyczną. Pacjentki, dla których ryzyko złamań wg FRAX zostanie oszacowane powyżej 5 proc. zostaną umówione na wizytę do lekarza Specjalisty w Specjalistycznym Ośrodku Profilaktyki Osteoporozy w celu dokonania szczegółowej diagnostyki różnicowej, wykonania w razie potrzeby densytometrii, badania obrazowego RTG przy zidentyfikowanym złamaniu osteoporotycznym i w konsekwencji skierowania do adekwatnej terapii.

Udział w programie jest BEZPŁATNY!

W celu zgłoszenia się do udziału w Programie prosimy o kontakt z Centrum Medycznym WUM pod numerem telefonu +48 22 250 28 08 czynny od pn. do pt. w godzinach 11.00-15.00 lub za pośrednictwem maila: programy.medyczne@cmwum.pl lub formularza internetowego do wypełnienia (TUTAJ).

Przed wizytą konieczne jest wydrukowanie i uzupełnienie formularza zgłoszeniowego. Jest on dostępny w rejestracji CMWUM, a także do pobrania  (TUTAJ)


Projekt „Program profilaktyki Osteoporozy Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Udostępnij