Gaz rozweselający

Gaz rozweselający

Problemy z zębami, związane z próchnicą, ubytkami czy ze schorzeniami dziąseł, ma blisko 90% polskich dzieci, młodzieży i dorosłych, czyli znacznie więcej niż ich rówieśnicy z innych krajów europejskich.
Skala zaniedbań jest zatem ogromna. A jednym z powodów tej sytuacji jest strach przed wizytą u dentysty.

Okazuje się, że znakomitym rozwiązaniem może być tutaj gaz rozweselający podany podczas zabiegu stomatologicznego. Działanie podtlenku azotu (N2O), powszechnie znanego jako gaz rozweselający, wykorzystuje bowiem stomatologia w celu minimalizowania strachu, stresu i bólu u pacjenta. Gaz jest bezbarwny i bezwonny, u pacjenta szybko wywołuje błogie uczucie odprężenia, a skutki są całkowicie odwracalne. Co ważne, w trakcie zabiegu pacjent może samodzielnie oddychać, mówić, przełykać i kaszleć.

Metoda ta cieszy się popularnością ze względu na swoją skuteczność i bezpieczeństwo – pacjenci w dużo mniejszym stopniu odczuwają stres związany z dentystyczną interwencją. Leczenie z podaniem gazu rozweselającego jest wskazane szczególnie u dzieci powyżej 3. roku życia, jest również stosowane w terapii pacjentów z astmą i padaczką.

Jak działa gaz rozweselający

Gaz podawany jest za pomocą specjalnej maseczki, zakładanej na cały czas zabiegu. Pacjenci już po kilku minutach zaczynają odczuwać przyjemne oszołomienie, wyciszone zostaje też uczucie lęku. Po podaniu gazu zarówno dzieci, jak i dorośli mogą nawet zapaść w lekki sen. Dodatkowo, podtlenek azotu wywołuje niejednokrotnie niepamięć wsteczną, leczony nie pamięta więc przebiegu wizyty, a to pacjenci, którym wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzy się z dużym stresem, przyjmują z ulgą i radością.

Efekty działania szybko mijają. Mały czy dorosły pacjent już po 5 minutach od zakończenia podawania gazu rozweselającego może opuścić gabinet i cieszyć się pięknym uśmiechem!

Jak przygotować się do zabiegu z wykorzystaniem gazu rozweselającego?

Do podania podtlenku azotu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Na minimum 3 godziny przed wizytą u stomatologa należy powstrzymać się od spożywania posiłków oraz ograniczyć przyjmowanie płynów.

W dniu zabiegu dorośli nie powinni pić alkoholu, a tuż po zabiegu – prowadzić pojazdów mechanicznych.

Paniczny strach przed wizytą u dentysty u dzieci

Najmłodsi pacjenci, którym rodzice często powtarzają, że wizyta u dentysty to nic przyjemnego, na samą myśl o czekającym ich zabiegu reagują strachem, a w skrajnych przypadkach – długo utrzymującym się lękiem. Podobny stan może też wynikać z negatywnych doświadczeń z poprzednich wizyt. Niektóre dzieci cierpią nawet na dentofobię, która najczęściej towarzyszy im do końca życia.

Fobia dentystyczna wywołać może skrajne reakcje, a nawet wymusić całkowite unikanie wizyt u dentysty. A przecież od stanu zdrowia jamy ustnej zależy zdrowie całego organizmu, nieleczone dolegliwości w jej obrębie mogą doprowadzić do próchnicy, wielu powikłań i wielu innych ogólnoustrojowych schorzeń. Należy pamiętać, że jeżeli próchnica wystąpi w zębach mlecznych, to później pojawi się również w zębach stałych i nasze dziecko będzie na nią cierpiało do końca życia. By temu zapobiec, warto zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem gazu rozweselającego. Zastosowanie podtlenku azotu przy drobnych zabiegach stomatologicznych nie tylko znosi lęk, ale sprawia też, że znieczulenie miejscowe (zastrzyk) nie jest już konieczne. Niemniej sedację wziewną można z nim łączyć.

Przeciwwskazania do stosowania gazu rozweselającego

Stosowanie gazu rozweselającego jest metodą bezpieczną, niewywołującą poważniejszych skutków ubocznych. Mimo to u których jej się nie zaleca. Wśród nich są:

– cierpiący na stan zapalny gardła lub uszu,
– przeziębieni,
– z niedrożnymi drogami oddechowymi,
– z przerośniętymi migdałkami,
– z chorobą płuc,
– ze zdiagnozowaną wrodzoną wadą serca.

Małych i dużych pacjentów zapraszamy do Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego.

W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt telefoniczny : +48 22 255 77 77 oraz adresem e-mail rejestracja@ucs.cmwum.pl

Udostępnij