NIE CZEKAJ DŁUŻEJ – gastroskopia na NFZ w CM WUM

NIE CZEKAJ DŁUŻEJ – gastroskopia na NFZ w CM WUM

Otrzymałeś/aś skierowanie na gastroskopię i szukasz wolnego terminu w Warszawie? W CM WUM wiemy, że tym, co liczy się dla pacjenta jest czas.  Dlatego zadzwoń już teraz i umów się na badanie gastroskopii ze znieczuleniem miejscowym na NFZ.

Na czym polega gastroskopia?

Gastroskopia jest jednym z podstawowych badań w profilaktyce oraz diagnostyce chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego – przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Polega na wprowadzeniu przez usta pacjenta endoskopu, czyli elastycznego przewodu zakończonego miniaturową kamerą – dzięki temu lekarz może obejrzeć wnętrze tych narządów. Gastroskopia ma charakter diagnostyczny, ale w przypadku stwierdzenia zmian patologicznych umożliwia pobranie z nich wycinków do badania histopatologicznego. Gastroskopia umożliwia także wykonanie testu w kierunku obecności bakterii Helicobacter pylori.

Wskazania do gastroskopii:

  • bóle brzucha, zgagi, wzdęcia,
  • nawracająca niestrawność,
  • przewlekła biegunka,
  • podejrzenie krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • trudności w przełykaniu,
  • nagła utrata masy ciała.

Gastroskopia pozwala diagnozować m.in. chorobę refluksową, przełyk Barretta, zapalenia żołądka i dwunastnicy, nadżerki oraz wrzody żołądka i dwunastnicy. Jest też jednym z elementów diagnostyki choroby trzewnej (celiakii) i odgrywa ważną rolę w profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu nowotworów przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Przeciwwskazania do gastroskopii:

  • niedawno przebyty zawał serca,
  • ostrą niewydolność serca,
  • niestabilną chorobę wieńcową,
  • nieustabilizowane choroby płuc,
  • podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego.

Przygotowanie do gastroskopii

Gastroskopia jest badaniem, na które należy się zgłosić na czczo – jeśli wykonywana jest rano, ostatni lekki posiłek można zjeść poprzedniego dnia wieczorem. Natomiast jeśli badanie przeprowadza się w godzinach popołudniowych, ostatni posiłek można zjeść najpóźniej na 6 godzin przed. Dodatkowo na 4 godziny przed gastroskopią należy powstrzymać się od spożywania płynów. 

Gastroskopia – przebieg badania

Gastroskopię można wykonać w znieczuleniu miejscowym – przed rozpoczęciem badania rozpyla się w gardle pacjenta roztwór lidokainy, co powoduje krótkotrwałe znieczulenie. Badanie wykonuje się zazwyczaj w pozycji leżącej na lewym boku z nieznacznie uniesioną górną połową ciała. Po założeniu plastikowego ustnika na dziąsła, który uniemożliwia zaciśnięcie zębów, lekarz wprowadza przez jamę ustną specjalny aparat, nazywany gastroskopem. Jest to miękka i giętka rurką o średnicy ok. 10 mm. W tym czasie należy spokojnie, miarowo oddychać i nie próbować połykać śliny. W trakcie badania lekarz ogląda na monitorze wnętrze przełyku, żołądka i dwunastnicy, a w przypadku stwierdzenia patologii pobiera wycinki do badania histopatologicznego. Pobierane są także wycinki w celu oznaczenia obecności bakterii Helicobacter pylori. Całe badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Przed udaniem się na zabieg, zapoznaj się z informacjami dostępnymi TUTAJ

Jak umówić się na bezpłatną wizytę do ginekologa w CM WUM na NFZ?
W celu skorzystania z bezpłatnej konsultacji ginekologiczno-położniczej w ramach NFZ należy zadzwonić na infolinię: +48 22 255 77 77

Udostępnij