Fizjoterapia

Fizjoterapia

Zimowe ferie przed nami. Bez względu na to, czy decydujemy się na narty zjazdowe, biegowe czy snowboard, należy odpowiednio się przygotować, by uniknąć naderwania ścięgien, zwichnięć, złamań czy innych poważnych kontuzji, które będą wymagały interwencji fizjoterapeuty, a nawet długiej rehabilitacji.

Jeżeli w ciągu roku nie znaleźliśmy czasu na odpowiednie przygotowanie kondycyjne, warto zdecydować się na spotkanie z fizjoterapeutą, który pomoże ocenić stan naszego organizmu i wskazać, na jaki rodzaj aktywności możemy sobie pozwolić.

Natomiast jeżeli do wyjazdu zostało jeszcze kilka tygodni, warto zawczasu zadbać o naszą kondycję. Zdaniem fizjoterapeutów, fizyczna zaprawa powinna przede wszystkim prowadzić do zwiększenia mobilności stawów i wzmocnienia układu mięśniowo-więzadłowego. Zapewnią to spokojne ćwiczenia rozciągające, skłony, skręty tułowia czy przysiady.

Kolejnym elementem przygotowania jest poprawa kondycji mięśni stabilizujących tułów, czyli mięśni, które okalają, kręgosłup, barki, brzuch, miednicę, ponieważ to one są odpowiedzialne za utrzymanie równowagi, kontrolę ruchów, przenoszenie z nogi na nogę środka ciężkości naszego ciała. Prostym ćwiczeniem jest tu deska – gdy staramy się jak najdłużej utrzymać ciało nad podłogą, opierając się na przedramionach i palcach stóp.

Przed wyjściem na stok i rozpoczęciem jazdy na nartach – gdy czeka nas częsta i szybka zmiana kierunku – ważne jest wzmocnienie czucia głębokiego. To ono właśnie ułatwia precyzyjne określenie pozycji ciała w przestrzeni i natychmiastowe dostosowanie do niej ruchów. W treningu czucia głębokiego pomagają ćwiczenia na niestabilnym podłożu, np. skręty tułowia, wymachy czy unoszenia kończyn z wykorzystaniem piłki bosu, wykonywane w pozycji, jaką przybieramy w czasie jazdy na nartach.

Możemy także skorzystać z profesjonalnych, opracowanych przez fizjoterapeutów i trenerów, treningów przygotowawczych. W programie uwzględniają one wszystkie kluczowe elementy suchej zaprawy, a co istotne: podczas treningu od prowadzącego można uzyskać cenne wskazówki i skorygować wykonywanie ćwiczeń. Tu nawet niewielka poprawka to szansa na wytworzenie prawidłowych schematów ruchowych i ograniczenie ryzyka kontuzji.

Każdy fizjoterapeuta i każdy trener amatorów zimowych sportów przestrzega jednak, że właściwe przygotowanie fizyczne to jeszcze nie wszystko – równie ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i reguł obowiązujących na stoku. Konieczny jest odpowiedni, najlepiej własny, dobrze dopasowany sprzęt i kask. I brak brawury. Statystycznie bowiem urazy najczęściej zdarzają się podczas krótkich weekendowych wyjazdów, gdy bez aklimatyzacji (powinna trwać około 10 godzin) do warunków panujących w górach, szczególnie wysokich, chcemy maksymalnie intensywnie wykorzystać czas na stoku i wykonujemy zjazdy i manewry ze zbyt dużą prędkością, nieadekwatną do naszych możliwości.

Zapraszamy na konsultacje i usługi fizjoterapeutyczne do CM WUM. Zapisać się na zabiegi, a także uzyskać szczegółowe informacje można, dzwoniąc pod numer telefonu +48222557777, wysyłając e-mail na adres kontakt@cmwum.pl lub korzystając z formularza dostępnego tutaj

Udostępnij