W Dniu Mężczyzn przypominamy, że przegląd nie kończy się na aucie!

W Dniu Mężczyzn przypominamy, że przegląd nie kończy się na aucie!

Wszyscy znamy powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Mimo to polscy mężczyźni bardziej niż o swoje zdrowie dbają o własne samochody. Tylko, że sprawne auto bez sprawnego kierowcy daleko nie zajedzie…

Statystyczny Polak żyje 71,8 lat, podczas gdy Niemiec – 79,62, Brytyjczyk – 80,22, Francuz – 80,32, Hiszpan – 81,27, Włoch – 81,90, s Szwajcar – 82,42. Nie mówiąc już mieszkańcach Okinawy – wyspy, którą zamieszkuje najwięcej 100-latków na całym globie. Dlaczego polscy mężczyźni w rankingu oczekiwanej długości życia wypadają tak źle? Przede wszystkim winne jest nasze podejście do profilaktyki pierwotnej i wtórnej.

Nasza dieta nie odzwierciedla Talerza Zdrowego Żywienia, nie uprawiamy aktywności fizycznej, żyjemy w przewlekłym stresie, nadal palimy tytoń i nadużywamy alkoholu. Według najnowszych danych aż 68 proc. polskich mężczyzn ma nadmierną masę ciała. Dodatkowo mało kto z nas dba o higienę snu czy dobrostan psychiczny.

Również nasze podejście do profilaktyki wtórnej, czyli regularnych badań kontrolnych jest dalekie od ideału. Do lekarzy zgłaszamy się nie po to, żeby „potwierdzić” swoje zdrowie, ale najczęściej wtedy, kiedy pojawią się niepokojące objawy. A przecież zdrowy styl życia nie musi być trudny – wystarczy wprowadzić kilka małych zmian. Jakich?

1. Więcej zielonego

Nawet, jeśli na widok szpinaku dostajesz gęsiej skórki, to uwierz nam warzywa też mogą mieć smak. Po prostu trzeba się z nimi zaprzyjaźnić. Risotto z kalafiora, spaghetti z cukinii, frytki z marchewki albo batatów – tak naprawdę granicę stanowi Twoja kulinarna wyobraźnia. Jeśli debiutujesz w kuchni, to zacznij od mrożonek. W ofercie sklepów znajdziesz wiele mieszanek warzywnych, którymi zgodnie z zaleceniami Narodowego Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ), zapełnisz połowę talerza. I jeszcze jedno – nie sięgaj po solniczkę! Bazylia, oregano, papryka czy kurkuma smakują o wiele lepiej.

2. Idź na spacer

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odnośnie do aktywności fizycznej niejednego z nas mogą przerażać. Dlaczego? Zgodnie z nimi dorośli (18 – 64 lat) powinni wykonywać tygodniowo co najmniej 150-300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub co najmniej 75-150 minut aktywności o dużej intensywności. Dodatkowo przez co najmniej 2 dni w tygodniu należy wzmacniać mięśnie. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku ruchu sprawdza się prosta zasada: „nawet najgorszy trening jest lepszy niż żaden”. Poza tym wiele dotychczasowych badań pokazało, że spacer jest najlepszą formą aktywności, którą mogą uprawiać wszyscy bez wyjątku. Spacerując tylko przez pół godziny spalisz 127 kcal, w skali tygodnia to już 889 kcal! Więc na co czekasz?

3. Przestań palić…

Na to nigdy nie jest za późno! Badania dowodzą, że zaprzestanie palenia w każdym wieku przynosi korzyści zdrowotne. Jeśli to nastąpi przed 40. r. ż., ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu zmniejsza się o około 90 proc. Całkowite rzucenie palenia nawet w wieku 50 czy 60 lat może wydłużyć Twoje życie odpowiednio o 6 i 3 lata! Jak sam widzisz codzienność bez dymu się opłaca.

4. Zamień kieliszek na filiżankę

Być może słyszałeś, że czerwone wino jest źródłem działającego kardioprotekcyjnie resweratrolu. Jego średnia zawartość w 1l to ok. 2 mg. Czy to dużo? Bardzo mało – porcja optymalna to od 250 do 500 mg resweratrolu dziennie. Poza tym wino to nie tylko polifenole. To też alkohol, a z punktu widzenia toksykologii każda ilość wypitego alkoholu jest niekorzystna dla naszego zdrowia. Dlatego zamień wino na winogrona, a kieliszek na filiżankę, a jeszcze lepiej czarkę matchy.

5. Zadbaj o sen

Nie bez powodu „Siódemka dla życia” („Life’s Essential 7”), czyli lista najważniejszych czynników, zapewniających zdrowie sercowo-naczyniowe, opublikowana przez American Heart Association w 2010 r., stała się „ósemką”. Nowy element w przypadku dorosłych to 7-9 godzin snu dziennie. Dlaczego? Bo na podstawie dotychczasowych badań wiemy, że osoby mające zdrowe wzorce snu rzadziej chorują na otyłość, nadciśnienie tętnicze i cukrzycę typu 2, czynniki ryzyka chorób układu krążenia. Dlatego już dziś zadbaj o higienę snu i wieczorem unikaj ekspozycji na światło niebieskie. Innymi słowy mówiąc: nie zabieraj laptopa do łóżka.

6. Przyjdź do nas!

Kiedy ostatni raz wykonałeś morfologię, sprawdziłeś stężenie glukozy we krwi albo swój profil lipidowy? Nie pamiętasz? A kiedy serwisowałeś swój samochód? W tym przypadku nie masz problemu z odpowiedzią? To znak, że już czas przyjść do Centrum Medycznego WUM i „potwierdzić” swoje zdrowie. Bo bez sprawnego kierowcy sprawne auto daleko nie zajedzie.
Z okazji Dnia Mężczyzn zapraszamy wszystkich Panów na test PSA, podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce raka prostaty. Do końca marca 2023 r. trwa promocja: badanie PSA (całkowity) w cenie: 35 zł.

Przyjmuje się, że badanie PSA powinien wykonać każdy mężczyzna po 45. r. ż., przy czym mężczyźni będący nosicielami mutacji BRCA2, która zwiększa ryzyko wystąpienia raka prostaty, a także posiadający historię raka prostaty w rodzinie, powinni wykonać pierwszy test PSA po ukończeniu 40. r. ż. Badanie należy powtarzać co roku.

Jeśli chodzi o przygotowanie do badania to nie musisz być na czczo. Natomiast w ciągu 24 godzin przed pobraniem krwi w celu uniknięcia podwyższonego stężenia PSA należy wystrzegać się ejakulacji i długotrwałego wysiłku.

Podwyższone stężenie markera nowotworowego PSA w surowicy, nie może być traktowane jako jednoznaczny objaw raka prostaty. Z tego powodu interpretacją wyników twojego badania powinien zająć lekarz, a nie Ty. Poza rakiem stercza podwyższony poziom PSA może być stwierdzony w przypadku zapalenia gruczołu lub przy jego łagodnym rozroście (BPH). U wszystkich mężczyzn poziom antygenu wzrasta wraz z wiekiem. Za normę przyjęto następujące wartości PSA w zależności od wieku: 2,5 ng/ml do 49. r. ż., 3,7 ng/ml do 54. r. ż., 4,0 ng/ml do 59. r. ż., 5,4 ng/ml do 64. r. ż. i 6,6 ng/ml do 74. r.ż.  

Do zobaczenia w CM WUM!

Udostępnij