Zdrowie osób starszych

Zdrowie osób starszych

Zachowaniu zdrowia na długie lata sprzyjają oczywiście geny, ale wraz z postępem medycyny okazują się jednak czynnikiem nie najważniejszym. Dużo istotniejsza jest codzienna dbałość o siebie, czyli działania profilaktyczne, by nie dopuścić do rozwoju groźnych, wyniszczających organizm chorób.

W CM WUM seniorów zapraszamy do udziału w Bezpłatnych Programach Zdrowotnych! 

Wśród nich:
– dwa bezpłatne programy profilaktyki osteoporozy: program Osteoporoza Mazowsze oraz ogólnopolski program koordynacji profilaktyki złamań osteoporotycznych, realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Więcej informacji można przeczytać tutaj

– Program KORDIAN. Profilaktyka chorób kardiologicznych. Więcej informacji o programie tutaj

– Łódzki Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi dla osób w wieku 40–65 lat. Więcej informacji o programie tutaj

– Program profilaktyki cukrzycy. Więcej informacji o programie tutaj

Osobom powyżej 40. roku życia proponujemy również skorzystanie z pakietu nieodpłatnych badań diagnostycznych. Ich lista dostępna jest tutaj

Kondycja psychiczna i fizyczna

Naturalnie, pewnych postępujących z wiekiem ograniczeń nie da się uniknąć. Trzeba liczyć się z pogorszeniem się wzroku, słuchu, ruchomości stawów, zmysłu równowagi czy z zawrotami głowy. Zwrócenie na to uwagi – na przykład wprowadzenie drobnych zmian w mieszkaniu – może uchronić przed niebezpiecznymi w swoich konsekwencjach upadkami.

Utrzymaniu stawów w jak najlepszej formie sprzyja aktywność fizyczna. Codzienne spacery, nordic walking, gimnastyka, joga, badminton czy inne gry zespołowe świetnie hartują stawy i mięśnie. Co więcej – regulują procesy metaboliczne i sprzyjają zachowaniu prawidłowej masy ciała, co ma ogromne znaczenie. 

Dbając o kondycję fizyczną seniorów warto rozważyć weekendowe wypady za miasto, rozmaite wycieczki, wyjazd do sanatorium czy inne działania, które poza codziennymi przynoszą nowe bodźce nie tylko dla ciała. Spotkania z nowymi ludźmi są bowiem wyzwaniem dla psychiki. Nawiązywanie relacji z towarzyszami podróży, umiejętność odnalezienia się w nowych okolicznościach to niezły społeczny trening, konieczny dla emocjonalnej elastyczności i wyrwania z izolacji, często prowadzącej do depresji i zaburzeń pamięci. To również wyzwanie poznawcze – praca dla mózgu.

Specjaliści zwracają uwagę na to, że jeżeli mózg nie jest motywowany do pracy, spada liczba synaps – połączeń między neuronami – a to oznacza, że mózg traci swoją sprawność. Obcowanie z naturą, sztuką, zajęcia kreatywne, nauka tańca czy języka obcego, rozwijanie swojego hobby pozytywnie wpływają na stan zdrowia seniorów.

Dieta

Dbając o zdrowie osób starszych ważne jest wprowadzenie lekkostrawnej diety, z dużą ilością owoców, warzyw i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 (piramida żywienia dla seniorów) oraz odpowiednia ilość snu (z zachowaniem zasad higieny: w ciemności, w niskiej temperaturze i w przewietrzonej sypialni). Wszystko razem to niezawodna droga do zachowania pełnej sprawności psychofizycznej na długie lata.

Udostępnij