STOP CUKRZYCY
Paweł Florczak2023-03-13T11:43:37+01:00Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, która została uznana przez WHO za epidemię XXI w. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ponad 3 mln osób, w tym ok. 750 tys. o tym nie wie i pozostaje niezdiagnozowanych. Osób ze stanem przedcukrzycowym, czyli o krok od zachorowania, jest 2-4-krotnie więcej niż diabetyków.
Chociaż cechą wspólną wszystkich pacjentów z cukrzycą jest podwyższone stężenie cukru we krwi, to nie jest to choroba jednorodna. Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, diagnozowana głównie u dzieci i młodzieży, natomiast cukrzyca typu 2 dotyczy większości chorych i w największym stopniu jest zależna od stylu życia. Do najważniejszych czynników ryzyka wpływających na uzasadnienie podejrzenie cukrzycy typu 2 należą:
- wiek powyżej 45. r. ż.,
- płeć – mężczyźni są bardziej narażeni na zachorowanie w porównaniu z kobietami,
- występowanie choroby w rodzinie, w szczególności u krewnych pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo),
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- nadciśnienie tętnicze,
- przebyta cukrzyca ciążowa,
- urodzenie dziecka o masie powyżej 4 kg,
- zespół policystycznych jajników (PCOS),
- nadwaga lub otyłość BMI ≥ 25 kg/m2,
- nieprawidłowa dieta (zawierająca dużo cukrów prostych, kwasów tłuszczowych nasyconych i izomerów trans),
- siedzący tryb życia, w tym niska aktywność fizyczna,
- palenie tytoniu,
- brak snu i stres,
- dyslipidemia.
Nie bez powodu cukrzyca typu 2 nazywana jest cichym zabójcą – rozwija się latami, a jej objawy nasilają się stopniowo. Konsekwencje nieleczonej choroby prowadzą do uszkodzenia oraz zaburzeń i niewydolności różnych narządów m.in. nerek, serca, oczu czy mózgu. Przy niewyrównanym poziomie cukru we krwi pacjenci zagrożeni są też tzw. stopą cukrzycową. Jednak najczęściej występującym powikłaniem, które może pojawić się w każdym typie cukrzycy jest choroba wieńcowa. To jedna z głównych przyczyn zgonów wśród pacjentów diabetologicznych w Polsce.
Celem Programu „Stop cukrzycy” jest poprawa stanu zdrowia mieszkańców województwa mazowieckiego uzyskana poprzez przeprowadzenia działań edukacyjnych z zakresu diabetologii oraz badań przesiewowych w kierunku wykrywania cukrzycy.
Do udziału w Programie zapraszamy nie tylko osoby, które ukończyły 60 lat, ale również placówki dla seniorów (ośrodki kultury, domy seniora) zainteresowane możliwością skorzystania z bezpłatnych spotkań edukacyjnych. Nasze szkolenia mogą być prowadzone w miejscu i terminie wskazanym przez placówkę.
Uczestnikami spotkań edukacyjnych mogą być zarówno seniorzy bez wykrytej cukrzycy (wykład prewencyjny), jak i diabetycy (wykład na temat leczenia cukrzycy). Poza działaniami edukacyjnymi z zakresu diabetologii, w tym samym dniu istnieje możliwość zbadania poziomu cukru z programu „Profilaktyka cukrzycy” (szczegółowe informacje dostępne są pod linkiem (kliknij tutaj)).
Spotkania edukacyjne prowadzone są przez edukatora zdrowotnego i fizjoterapeutę Dominika Stołowego lub mgr pielęgniarstwa ze spec. z epidemiologii Beatę Zieję.
Seniorzy zainteresowani wzięciem udziału w Programie są proszeni o kontakt z Centrum Medycznym WUM pod numerem telefonu +48 22 250 28 08 (od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-15.00) lub za pośrednictwem maila: programy.zdrowotne@cmwum.pl. Natomiast wszystkie placówki zainteresowane możliwością skorzystania z bezpłatnych spotkań edukacyjnych są proszeni o kontakt za pośrednictwem maila: barbara.ogonowska@cmwum.pl.


