Alergik na wakacjach

Alergik na wakacjach

Wakacje dziecka cierpiącego na alergię mogą być udane, ale wymagają od rodziców większych przygotowań.
Lekarze podkreślają, że niezbędne jest, by:

– wybrać właściwy termin i kierunek podróży,
– zadbać o bezpieczny dla dziecka środek transportu,
– pamiętać o zabraniu przez nie dobrze wyposażonej apteczki.

Jeżeli planujemy wyjazd dziecka na kolonie lub obóz, powinniśmy sprawdzić miejsce, proponowane aktywności, a także możliwość doboru diety. Wszystko zależy oczywiście od tego, na jaką alergię dziecko cierpi.

Jeżeli jest to alergia pokarmowa, trzeba:

– sprawdzić skład proponowanych posiłków,
– upewnić się, czy mogą być one dopasowane do potrzeb naszego dziecka,
– dowiedzieć się, czy istnieje możliwość przygotowania ich we własnym zakresie.

W przypadku alergii wziewnych należy:

– dostosować miejsce do kalendarza pyleń i unikać miejsc, w których występowanie alergenów jest największe,
– zrezygnować z klimatyzowanych pomieszczeń,
– wybierać tereny górskie i nadmorskie, ponieważ tam występowanie alergenów jest najmniejsze,
– unikać terenów podmokłych i leśnych,
– planować dłuższy pobyt, by organizm dziecka miał czas na zaadaptowanie się do nowych warunków,
– decydować się na pensjonaty i hotele, w których obowiązuje zakaz przebywania w nich zwierząt,
– wybierać pensjonaty lub hotele, w których używane są hipoalergiczne materace i pościel.

W apteczce alergika muszą się znaleźć:

– leki, które dziecko przyjmuje codziennie,
– krople do oczu łagodzące podrażnienia,
– leki przeciwhistaminowe,
– repelent na owady,
– epinefryna w ampułkostrzykawce,
– maść przyspieszająca ustąpienie reakcji alergicznych,
– kremy/spraye zabezpieczające przed słońcem,
– preparaty łagodzące w przypadku oparzeń/uczuleń na promieniowanie UV.

Mówi o tym lekarz rodzinny Elżbieta Śniatowska-Szymańska.

Czy poza domem można uniknąć alergenów? Od czego to zależy?

Elżbieta Śniatowska-Szymańska: Oczywiście można, należy jedynie przestrzegać pewnych zasad, aby odpoczynek był bezpieczny. Osoby z alergią wziewną powinny unikać okolic, w których świeżo skoszono trawę, oraz nie spacerować w południe i w najgorętszych porach dnia, gdy jest największe stężenie pyłków w powietrzu. Warto też pamiętać, by ograniczyć przebywanie na dworze w upalne i wietrzne dni. Natomiast osoby z alergią pokarmową powinny stosować się do diety eliminującej produkty powodujące alergię. Przy zakupie pożywienia należy dokładnie czytać etykiety z informacjami dotyczącymi składu, by nie przeoczyć składnika alergizującego albo takiego, którego dziecko jeszcze nie jadło. Najbezpieczniej jest jednak samodzielnie przygotowywać posiłki, ale na koloniach czy obozach nie jest to raczej możliwe.

Dlaczego alergicy powinni wybierać tereny górskie oraz nadmorskie?

E.Ś.-Sz.: Ponieważ w obu tych regionach jest niższe stężenie pyłków. Dzieje się tak, dlatego że w górach jest mniej uczulających drzew i traw, nad morzem zaś wiatry wiejące z północy przenoszą pyłki w głąb lądu i dzięki temu powietrze jest znacznie zdrowsze dla cierpiących na alergię.

Jaki pensjonat lub hotel wybrać, a jakich unikać?

E.Ś.-Sz.: Przy rezerwacji hotelu czy w ogóle przy wyborze miejsca wypoczynku dziecka trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów mogących wywołać lub nasilić alergię. W przypadku uczulenia na grzyby, roztocza lub sierść zwierząt należy odrzucić oferty miejsc, w których może panować wilgoć (grzyby), może być dużo ozdobnych materiałów, zasłon, wykładzin i dywanów (roztocza). Unikać należy terenów leśnych i podmokłych. Obiekty powinny być niedawno remontowane.

Dla osób uczulonych na sierść psów czy kotów ważne jest, by zwierzęta te nie pojawiały się nie tylko w pensjonacie. Sprawdźmy też, czy nie przebywały one wcześniej w wybranym przez nas pomieszczeniu. Należy również pamiętać o klimatyzacji – nie możemy jej używać w czasie pobytu w pokoju.

Podsumujmy zatem, jakie miejsce wybrać?

E.Ś.-Sz.: Podsumowując, najbezpieczniej jest wybrać hotel lub pensjonat, w którym obowiązuje zakaz pobytu zwierząt, nie ma wykładzin ani dywanów, klimatyzacji, a materace i pościel są antyalergiczne. Dziś rodzice alergików przykładają ogromną wagę do diety, dlatego w miejscach pobytu powinni mieć możliwość wyboru posiłków bezglutenowych, wegańskich i wegetariańskich w zależności od potrzeb, czyli z wyeliminowaniem składników, na które dzieci są uczulone. Są też hotele, w których istnieje możliwość ułożenia indywidualnej diety zarówno dla małych alergików, jak i dla dorosłych.

A czy nadwrażliwość na słońce może utrudnić wypoczynek alergika?

E.Ś.-Sz.: Naturalnie! Nadwrażliwość ta najczęściej objawia się silnym zaczerwienieniem i ciężkimi wysypkami. Mogą także występować krostki, swędzenie lub pęcherze. Dotyczy to całego ciała, a zwłaszcza jego części najbardziej narażonych na działanie promieni UV – twarzy, szyi, rąk i nóg. Dlatego w apteczce nie tylko alergików powinny znaleźć się kremy z wysokim filtrem i preparaty łagodzące podrażnienia słoneczne.

Udostępnij